Pražskou Autoshow krize nepohřbila, začal 15. ročník

Praha – Na výstavišti v pražské Bubenči začal patnáctý ročník veletrhu Autoshow. Jde o jeden z mála českých autosalonů, které se konají navzdory krizi. Čechům se proto představuje řada novinek – přes dvacet modelů, které dosud nebyly na českých autosalonech k vidění. Škoda poprvé představuje domácím zákazníkům kombi verzi svého modelu Superb. Autoshow potrvá do neděle 18. října.

Na pražské výstaviště se sjelo téměř 70 výrobců, kteří vesměs přivezli novinky, které představily celému světu ve Frankfurtu. „Část těch vystavovatelů a automobilek chtěla předvést své novinky i národně,“ uvedl manažer výstavy Radovan Ježovič.

Pro české motoristy, z nichž největší část nakupuje vozy značky Škoda může být jedním z hlavních lákadel Superb kombi, největší kombík v celém koncernu Volkswagen. „Začne se prodávat v následujících dnech a čekáme od něj minimálně stejné prodejní výsledky jako v případě verze sedan, to znamená minimálně 42 tisíc prodejů,“ upřesnil očekávání, které výrobce do kombíku vkládá, Vítězslav Pelc z tiskového oddělení Škody Auto.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Nissan v Praze v české premiéře ukázal svůj supersport GTR, Volkswagen zase konkurenta Fabie, novou generaci modelu Polo.

Na Autoshow se představily i hybridy a elektromobily. Zatímco nejdůležitější automobilky stále váhají, menší firmy už je prodávají. Jedna z nich ukázala i elektrický Roomster. Většímu rozšíření podobných aut ale zatím brání hlavně jejich cena. „V ostatních zemích jsou ty elektromobily různě zvýhodňovány, dotovány a podporovány, což u nás zatím není možné,“ postěžoval si Martin Solař ze společnosti EVC Group.

Autem čistě pro zábavu je francouzské PGO – replika slavného Porsche 356. Stejně jako německá značka, má i její francouzská nápodoba vztah k Česku – řada dílů se totiž vyrábí právě v tuzemsku.

Výstava nabízí i akční zážitek - otočku auta na kluzké fólii. Ale jen na sedadle spolujezdce - za volantem sedí profesionálové.