Sazka žádá prověřit BIS, zda postupovala zákonně

Praha - Společnost Sazka požádá stálou komisi pro kontrolu činnosti Bezpečnostní a informační služby (BIS), aby prošetřila, zda údajné prověřování firmy tajnou službou bylo zákonné a zda z kontrarozvědky schválně neunikají neprokázané informace. Sazka se chce obrátit i na premiéra Jana Fischera. Diskuse o činnosti Sazky rozpoutaly informace serveru Aktuálně.cz. Podle nich bývalý premiér Mirek Topolánek a exministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška chystali razantní akci proti managementu Sazky poté, co prověření společnosti BIS ukázalo, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu.

„Akciová společnost Sazka se v této souvislosti obrátí na předsedu vlády České republiky, předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a jeho prostřednictvím na stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS,“ uvedl tiskový mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Firma chce podle něj pošetřit, „zda mají aktivity BIS zákonný podklad a probíhají v souladu se zákonem a zda nedochází k řízenému, partikulárními zájmy motivovanému úniku neprokázaných informací z prostředí BIS.“

Tejc: Komise se stížností bude zabývat

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Předseda stálé sněmovní komise pro kontrolu BIS Jeroným Tejc (ČSSD) řekl, že pokud žádost obdrží, bude se jí komise zabývat. „My se zabýváme podněty nejen právnických osob, ale i občanů, takže se této záležitosti budeme věnovat stejně jako každé jiné,“ informoval Tejc. Pokud komise příslušnou žádost obdrží, vyslechne jak ředitele BIS, tak zřejmě i expremiéra Topolánka. „Očekávám, že pan premiér, bude-li pozván, naše pozvání přijme,“ řekl Tejc. Možné závěry komise nechtěl předjímat.

Mluvčí BIS Jan Šubert nechtěl ve středu informace potvrdit. Kontrarozvědka podle zákona o zpravodajských službách může přijímat úkoly pouze od vlády nebo od prezidenta, nikoli od premiéra či jednotlivých ministrů. Šubert proto odmítl, že by BIS zadal úkol Topolánek. Médiím dnes řekl, že by to bylo protizákonné. Sám bývalý předseda vlády označil informace Aktuálně.cz za cílené útoky.

Sazka místo podpory sportu splácí arénu ve Vysočanech

V kauze údajně nehrála roli jen otázka bezpečnosti - Topolánek s Liškou se prý snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky. „Jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy jsem byl odpovědný také za stav financování českého sportu. To je mj. nastavené tak, že ze zákona právě ze sázkových a loterijních společností včetně Sazky mají do sportu plynout finanční prostředky. To se nedělo, a proto jsem se o tento problém začal zajímat,“ řekl bývalý ministr školství Ondřej Liška Interview ČT24.

„Sazka je společnost, která má odvádět prostředky pro český sport, ale velkou část svých zisků využívá na refinancování ekonomické zátěže jako je Sazka aréna. To se odrazilo v počtu peněz, které posílá českému sportu,“ upozornil Liška.

Ekonomické kolečko Sazky podle BIS:

Hospodaření Sazky v roce 2004 negativně ovlivnila výstavba haly v pražských Vysočanech, firma tak musí splácet mnohamiliardové náklady, a českému sportu se peníze nedostávají.0

Podle zprávy BIS Sazka pošle peníze na sport občanskému sdružení Zelený ostrov. To převede peníze současnému majiteli haly, sesterské firmě Sazky Bestsport. Bestsport splatí Sazce půjčku na halu. Samotná Sazka následně peníze využije na splacení emise dluhopisů, které musela kvůli stavbě Sazka arény (dnešní O2 arény) vydat.

 ##GMAP:2827:arena##

Podle Lišky za vším stojí děravý loterijní zákon

Podle Lišky za vzniklou nepřehlednou situací stojí neprůhledný loterijní zákon z roku 1990, který jde na ruku společnostem podnikajícím v této oblasti. „Bylo by nebezpečné, kdyby tento zákonem daný zdroj peněz pro český sport vyschnul. A kdyby ti, kteří své podnikání zakládali na zákonu o loteriích, těžili z toho, že je děravý,“ řekl Liška.

Strana zelených proto podle něj kvituje aktivitu KDU-ČSL, která tento zákon dlouhodobě kritizuje a chce jej novelizovat. Podle dřívějšího vyjádření lidovce Josefa Novotného pro Českou televizi stojí za dosud neúspěšnými pokusy stávající zákon zpřísnit úspěšný tlak lobbistů na největší české politické strany, ODS a ČSSD, a zkorumpovanost Poslanecké sněmovny.