Pokud se podá paracetamol proti horečce léčebně, hladiny protilátek už ovlivněny nejsou. „Ten efekt naštěstí není poté, kdy se podá to antipyretikum ex post, to znamená, pokud už tam dojde ke zvýšené teplotě,“ vysvětlil Prymula.
„Pokud to podáme preventivně, tak ta dítka budou mít o třetinu nižší hladinu protilátek,“ řekl Prymula. Zjištění podle Prymuly neznamená, že by se paracetamol preventivně vůbec nemohl podat. Lze to zvážit, například, když dítěti hrozí křeče a podobně, uvedl. Co je však trochu alarmující a co studie také prokazuje, je to, že paracetamol sníží nezávažné teplotní reakce. Závažnou horečku a křečové stavy, které vyžadují hospitalizaci, až tolik neovlivňuje, dodal s tím, že příčinu vědci zatím nedovedou vysvětlit.

Reportáž Markéty Hýlové
Reportáž Markéty Hýlové
udal 17 10 9
Události, komentáře o objevu českých vědců
Výzkum je třeba dále vědecky ověřovat
Šéf Fakultní nemocnice v Hradci Králové Prymula vedl výzkum na stovkách dětí. Jedna skupina dostávala preventivně paracetamol, druhá nikoli. Podle očekávání neměla většina dětí z první skupiny po očkování horečku. Ovšem imunitní odezva vakcíny, vyhodnocená podle koncentrace ochranných látek proti infekci či toxinům, byla naopak vyšší u dětí z druhé skupiny.
Zjištění si vyžaduje další vědecké ověření, ale preventivní používání paracetamolu by již nyní nemělo být systematické. Měly by se vždy pečlivě zvážit výhody a nevýhody tohoto kroku, usoudili autoři zprávy. Podle komentářů amerického lékaře Roberta Chena a dalších odborníků je nyní potřeba zjistit, zda používání paracetamolu snižuje, či nesnižuje ochranu očkovaných lidí, především proti přenosu pneumokoků.
Paracetamol je léčivo, jež působí proti bolestem a zvýšené tělesné teplotě, není však protizánětlivé. Patří do indikačních skupin analgetikum a antipyretikum, uvádí internetová Wikipedie.
