Paracetamol může u dětí snížit účinnost očkování

Londýn - Čeští vědci zjistili, že léčivo paracetamol snižuje u dětí účinek očkování, když je podán preventivně proti horečce. Ta je přitom normální reakcí po očkování a často se objevuje po infekci, připomněli vědci v novém vydání britského lékařského časopisu The Lancet. Zpráva přináší výsledky výzkumu, který uskutečnili vědci v čele s předsedou České vakcinologické společnosti Romanem Prymulou. V Česku se léčivo vyrábí a prodává pod obchodním názvem Paralen, látka je obsažena například také v léku Panadol a řadě kombinovaných přípravků na chřipku a nachlazení.

Pokud se podá paracetamol proti horečce léčebně, hladiny protilátek už ovlivněny nejsou. „Ten efekt naštěstí není poté, kdy se podá to antipyretikum ex post, to znamená, pokud už tam dojde ke zvýšené teplotě,“ vysvětlil Prymula.

„Pokud to podáme preventivně, tak ta dítka budou mít o třetinu nižší hladinu protilátek,“ řekl Prymula. Zjištění podle Prymuly neznamená, že by se paracetamol preventivně vůbec nemohl podat. Lze to zvážit, například, když dítěti hrozí křeče a podobně, uvedl. Co je však trochu alarmující a co studie také prokazuje, je to, že paracetamol sníží nezávažné teplotní reakce. Závažnou horečku a křečové stavy, které vyžadují hospitalizaci, až tolik neovlivňuje, dodal s tím, že příčinu vědci zatím nedovedou vysvětlit.

Video Reportáž Markéty Hýlové
video

Reportáž Markéty Hýlové

Reportáž Markéty Hýlové

udal 17 10 9

Události, komentáře o objevu českých vědců

Výzkum je třeba dále vědecky ověřovat

Šéf Fakultní nemocnice v Hradci Králové Prymula vedl výzkum na stovkách dětí. Jedna skupina dostávala preventivně paracetamol, druhá nikoli. Podle očekávání neměla většina dětí z první skupiny po očkování horečku. Ovšem imunitní odezva vakcíny, vyhodnocená podle koncentrace ochranných látek proti infekci či toxinům, byla naopak vyšší u dětí z druhé skupiny.

Zjištění si vyžaduje další vědecké ověření, ale preventivní používání paracetamolu by již nyní nemělo být systematické. Měly by se vždy pečlivě zvážit výhody a nevýhody tohoto kroku, usoudili autoři zprávy. Podle komentářů amerického lékaře Roberta Chena a dalších odborníků je nyní potřeba zjistit, zda používání paracetamolu snižuje, či nesnižuje ochranu očkovaných lidí, především proti přenosu pneumokoků.

Paracetamol je léčivo, jež působí proti bolestem a zvýšené tělesné teplotě, není však protizánětlivé. Patří do indikačních skupin analgetikum a antipyretikum, uvádí internetová Wikipedie.

Očkování
Očkování