Rok po požáru Průmyslového paláce není ani projekt na rekonstrukci

Praha – Přesně před rokem shořela levá část Průmyslového paláce v Praze. Město krátce po požáru slibovalo, že do roku 2010 bude objekt v původním stavu. Zatím ale není ani jasné jméno architekta, který připraví projekt. Samotná stavba si přitom vyžádá nejméně dva a půl roku. Odhadovaná cena se pohybuje okolo 1,5 miliardy korun.

Oheň vypukl krátce po 19. hodině a během několika minut vyšlehly plameny až do výšky třiceti metrů. Hasiči dostali hlášení během deseti minut a v 19:20 už byli na místě první z nich. Celkově zasahovalo zhruba 300 hasičů se 60 vozidly. Navzdory jejich snaze se však zřítila střecha budovy.

Požár vypukl v jednom ze stánků na veletrhu zubařské techniky Pragodent. Na elektrickém vařiči vzplanuly odložené papírové ubrousky a kelímky a od nich se pak oheň rozšířil dále. Podle vyšetřovatelů vařič ve tmě nejspíš náhodou zapnuli opraváři, pohybovali se kolem něj jako poslední. Policie konkrétního viníka nezjistila a případ odložila. Hasiči však zahájili s Inchebou, která má areál Výstaviště pronajat, řízení, protože nevyškolila dostatečně pracovníky v požární prevenci.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Oheň zcela zničil levé křídlo paláce, zbytek stavby však plamenům odolal. Podle prvních odhadů se měla škoda pohybovat kolem jedné miliardy korun, pojišťovny ji ale letos v červnu vyčíslily jen na 181 milionů korun. S tím ale nesouhlasí ani hlavní město Praha, které je majitelem areálu, ani Incheba. Podle radního Milana Richtra (ODS) hovoří posudek, který má město k dispozici, o 850 milionech korun. Policisté pak v květnu 2009 škodu vyčíslili na zhruba 241 milionů korun, tato předběžná částka přitom nezahrnovala stavební část škod.

Prozatím chce magistrát alespoň vybrat architekta, který bude palác rekonstruovat. Jeho jméno by mělo být známé do 14 dnů, ještě před tím ale magistrát potřebuje znát vyjádření komory architektů. „Projekt je to složitější než před živelnou katastrofou. Snažíme se naplnit historický koncept, stavíme tam podchody, funkčně propojujeme jednotlivé části nejen Průmyslového paláce, ale i Výstaviště,“ uvedl pražský primátor Pavel Bém.

Město chce, aby výstavba levé části začala už příští rok. Pokud se tak opravdu stane, mohl by mít Průmyslový palác opět obě křídla za dva a půl roku. Dostavba levého objektu a zároveň rekonstrukce ostatních palácových prostor bude stát víc než jednu miliardu korun.

Hasiči zasahovali u požáru levého křídla Průmyslového paláce, které začalo hořet ve čtvrtek večer krátce po devatenácté hodině.
Zdroj: HZS hlavního města Prahy
Autor: Leoš Kučera