Zdravotní klauni ulehčují dětem pobyt v nemocnicích

Praha – Charitativní projekt Úsměv pro život chce zlepšit pobyt v nemocnicích malým pacientům, ale také seniorům. Sbírá proto peníze pro zdravotní klauny, kteří umějí rozveselit a zlepšit tak psychiku pacientů. Nemocní se navíc můžou zapojit do představení Cirkus paciento, kde se od klaunů naučí spoustu nových triků, které pak mohou předvést sestřičkám i rodině. Nácvik představení má odvést děti od bolesti a trápení - alespoň na chvíli tak zapomenou, že jsou v nemocnici.

Malý Honzík už má za sebou pátou operaci a v nemocnici je každý rok. Tentokrát mu ale pobyt zpříjemňují zdravotní klauni, s jedním z nich nacvičil i část představení z Cirkusu paciento. „Když přišel klaun, tak Honzík pookřál, hrozně se mu to líbilo a když odešel, tak celou dobu trénoval,“ pochvaluje si jeho maminka.

Přínos klaunů potvrzuje i primář dětské ortopedie v nemocnici Na Bulovce Jiří Chomiak. Děti jsou prý druhý den veselejší a méně se bojí, když mají nasazené červené nosy.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

I projekt zdravotních klaunů ale ohrožuje ekonomická krize, veškeré peníze totiž musí organizátoři získat od dobrovolných dárců – pro nemocnice je zdarma.

Podrobnosti o projektu a také možnosti, jak finančně přispět, najdete na těchto internetových stránkách.