Strana práv občanů se chce dostat do sněmovny, Zeman kandidovat nebude

Praha - Sdružení Přátelé Miloše Zemana dnes založilo Stranu práv občanů. Rozhodlo se tak poté, co se pro tento krok vyslovily více než dvě třetiny ze 400 účastníků pražského sjezdu. Zeman, který vyloučil kandidaturu za novou stranu do sněmovny, oznámil, že za úspěch bude považovat proniknutí do dolní komory parlamentu v jarních volbách. Sám se hodlá na kampani strany podílet.

K novému zapojení do politického života prý Zemana přiměl narůstající pocit nespokojenosti ve společnosti. Kandidovat ale sám nebude, protože je příliš „recyklovaný politik“. V nové straně by měli mít podle Zemana místo především úspěšní komunální či regionální politici a hlavně mladí lidé.

Expremiér připustil, že by mohl být předsedou

Zeman připustil, že by se mohl stát předsedou Strany práv občanů – pokud to členové strany budou chtít. „Já budu respektovat vůli členů strany. Nepatřím mezi lidi, kteří touží po nějaké funkci, protože jsem jich měl v životě už poměrně dost,“ řekl expremiér. Podle Eduarda Zemana vůle členů strany k tomu, aby byl Zeman předsedou, nepochybně je.

Zeman také prohlásil, že jeho tři podmínky pro vstup do politiky už byly naplněny. Velká koalice podle něj existuje skrytě ve vládě Jana Fischera, do níž byli nominováni ministři ODS a ČSSD. Zákon o přímé volbě prezidenta prošel prvním čtením ve sněmovně a stále trvá hospodářská krize. Posledním důvodem, proč se rozhodl vrátit do politiky, podle něj byla dnes vyslovená vůle členů sdružení založit novou stranu.

Přípravný výbor strany vytvoří pět bývalých ministrů Zemanovy vlády -průmyslu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl, školství Eduard Zeman, životního prostředí Milan Kužvart a dopravy Jaromír Schling. Eduard Zeman ale zdůraznil, že sdružení se ve stranu nemění a bude dál pokračovat ve své činnosti.

Nová strana by podle Zemana měla být výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v politice domácí. Prosazovat chce také zavedení prvků přímé demokracie, například zákon o všeobecném referendu či přímou volbu starostů, hejtmanů a prezidenta. Rovněž chce posílit právo občanů upravovat kandidátky a zvýšit počet volebních krajů pro volby do sněmovny na 35, aby voliči lépe znali lidi, pro něž hlasují.

Politologové: Strana by mohla odsunout ČSSD za ODS

Podle politologů by nová strana mohla zamíchat politickým spektrem. Politolog Tomáš Lebeda soudí, že Zemanova strana by mohla odebrat hlasy sociální demokracii a při těsném poměru sil mezi dvěma nejsilnějšími parlamentními stranami odsunout ČSSD na druhou kolej za ODS. Politolog Petr Just připojil, že Zeman by mohl „pohřbít zelené“, protože i jim by mohl odebrat hlasy vzhledem k tomu, že jako oni prosazuje posilování přímé demokracie.


Zeman jako předseda dovedl k úspěchu ČSSD a v letech 1998 až 2002 byl premiérem. Vedl jednobarevnou vládu ČSSD, kterou sestavil díky uzavření takzvané opoziční smlouvy s ODS. Po uplynutí volebního období Zeman odešel do důchodu a tvrdil, že už se do politiky nikdy nevrátí. O comeback se pokusil v roce 2003, kdy se s Václavem Klausem neúspěšně utkal o prezidentské křeslo. Nepodpořila ho tehdy značná část sociálnědemokratických poslanců. Zeman poté kritizoval politiku ČSSD a po neshodách s jejím předsedou Jiřím Paroubkem stranu opustil.

Miloš Zeman a Eduard Zeman na sjezdu sdružení Přátelé Miloše Zemana. Sdružení založilo Stranu práv občanů.
Miloš Zeman a Eduard Zeman na sjezdu sdružení Přátelé Miloše Zemana. Sdružení založilo Stranu práv občanů.