Ve školách je stále více cizinců, učitelé se často nedomluví

Praha – V českých školních lavicích přibývá cizinců. Nejvíc je jich sice na vysokých školách, ale největší práci s nimi mají učitelé na školách základních. Čím dál tím častěji se tu totiž objevují i děti, které česky vůbec neumějí. Ministerstvo školství proto pro učitele chystá metodickou příručku.

Není neobvyklé, že vedle Čechů sedí ve třídě Moldavan, Vietnamec, Číňan, Arménec, Slovák nebo Rus. Učitelé ale vietnamsky neumí, natož čínsky. Základy ruštiny si možná pamatují ze školy, ale stejně netuší, jak se třeba řekne aritmetický průměr. Cizinců je přitom na některých českých školách třeba až čtvrtina. Když nezvládnou český jazyk, učitelé pak řeší, jestli je mají nechat propadnout. To ale znamená zabrzdit je ve vývoji.

Za posledních pět let přibylo ve školách skoro dvacet tisíc cizinců, nejvíc jich je ze Slovenska a z Evropské unie. V srpnu bylo takových žáků necelých padesát šest tisíc. Dětí cizinců přibývá i v mateřských školách, teď už jich je tam přes tři a půl tisíce ze sedmdesáti šesti zemí celého světa. Učitelky se ale s menšími dětmi spíš domluví.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Ministerstvo školství proto chystá pro učitele pomoc – učebnici češtiny pro cizince. Na podporu výuky češtiny a integraci cizinců letos dalo ministerstvo i 22 milionů korun.