Chodci a cyklisti by se měli mít na pozoru - podzim je pro ně tragický

Praha – Právě teď v Česku nastává vůbec nejhorší období v roce pro chodce a cyklisty. Podle dlouhodobých statistik zemře od půlky října do konce prosince každý den alespoň jeden chodec nebo cyklista. Statistiky se navíc každoročně ještě zhoršují. Nejčastěji za to sice mohou řidiči, pomoci především sobě ale mohou i chodci - třeba oblečením s reflexními prvky.

Zatímco v létě umře v Česku průměrně asi deset chodců za měsíc, v listopadu a prosinci končí lidé pod koly aut až třikrát častěji, hlavně kvůli snížené viditelnosti. Navíc za poslední tři roky takových tragédií stále přibývá. Jen za pětinu situací si oběti mohly samy, zbytek zavinili řidiči. Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky v Česku připadá 24 mrtvých chodců na milion obyvatel. Smutným statistikám vévodí Polsko, kde zemře 46 chodců z milionu obyvatel. Nejlépe je na tom Švédsko, které má jen 5 mrtvých chodců na milion obyvatel.

Normy na osvícení přechodů jsou špatné

Video Reportáž Luboše Rosího
video

Reportáž Luboše Rosího

Lidé by proto měli nosit oblečení s reflexními prvky, obce investovat do kvalitního veřejného osvětlení nebo zviditelnění přechodů pro chodce. I když ale osvícení přechodů ve městech vyhovuje platným normám, chodec často „zmizí“. Předepsaná intenzita osvětlení totiž nestačí. Policie a ministerstvo dopravy také v rámci kampaně Nemyslíš, zaplatíš rozdávají reflexní pásky.