Pospíšil potvrdil, že se v Plzni našla falešná dizertační práce

Praha - Pověřený šéf právnické fakulty v Plzni Jiří Pospíšil potvrdil, že se ve fakultní knihovně objevila dizertační práce Jana Kavky, která byla ve skutečnosti svázána před několika dny. Práce přitom zmizela z knihovny v polovině září. Pospíšil proto vyzval Kavku, který v Plzni učí občanské právo, aby odešel ze školy.

Informaci o tom, že Kavkovu práci teprve nedávno svázalo pražské knihařství Rak, dnes přinesl deník Mladá fronta Dnes (MfD). Pospíšil uvedl, že fotografie Kavkovy práce uložené v knihovně dnes do knihařství poslali, a to jim informace MfD potvrdilo. „Z toho usuzuji, že opravdu došlo k podvodnému jednání, kdy práce byla v polovině září stažena z knihovny a nyní tam byla vrácena jiná práce, která byla nově vázaná u pana Raka,“ uvedl Pospíšil.

Pospíšil zváží, zda příští týden podá v záležitosti Kavkovy dizertace trestní oznámení. Podle jeho informací už jedno trestní podání vznesli u protikorupční policie zástupci knihařství. „Plus doufám, že pan Kavka odejde z fakulty, protože ta věc se musí prošetřit,“ zdůraznil šéf plzeňských práv. „Pokud své jméno neočistí, tak by těžko mohl takový člověk přednášet na právnické fakultě,“ dodal.

Podle MfD patřil Kavka k takzvaným „rychlostudentům“, kteří zvládli tříletý doktorský program za osm měsíců. List označil za neobvyklé to, že zakázku na svázání práce nepodal Kavka, ale soukromá poradenská společnost Egidas. „Podobně podivných prací si u nás loni nechala tato firma svázat několik,“ řekl listu šéf knihařství Rak.

Právnická fakulta Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni prochází nejhorším skandálem českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě nejsou některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala možná nestandardně rychle. Podezření padá i na některé politiky. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič. Ministerstvo školství také podalo kvůli aféře trestní oznámení. Vyzvalo rovněž ZČU, aby přezkoumala udělené tituly a zrušila je v případě, že je studenti nezískali oprávněně.