Kuchaři a cukráři oslavili svůj svátek v centru Prahy

Praha 1 - Kuchaři a cukráři dnes oslavili svůj svátek. Mistři oboru z celé republiky proto připravili v centru Prahy pokrmy a pochutiny pro všechny „labužníky, mlsné jazýčky a hladové pocestné“. Třetí ročník oslav Mezinárodního dne kuchařů pořádala Asociace kuchařů a cukrářů ČR na Staroměstském náměstí. Letošní téma oslav byla tradiční česká kuchyně ve 21. století. I přes chladné a deštivé počasí na oslavy dorazily tisíce lidí.

Mezi kuchaře zavítala také manželka prezidenta Livia Klausová, která nad akcí převzala záštitu. Přítomným kuchařům popřála k svátku a prohlédla si všechny stánky s pochutinami. „Vařím nesmírně ráda. Je to nádherná kreativní činnost, těší mě a baví mě,“ svěřila se novinářům na místě. Vaření je také nutné k tomu, aby rodina držela pohromadě, domnívá se Klausová.

Na kuchařské profesi je nejkrásnější, že kuchař dokáže udělat lidi šťastné. Smysl oslav je dát ochutnat lidem špičková jídla, která se vaří v drahých restauracích, a samozřejmě shromáždit peníze na charitu, řekl prezident Asociace kuchařů a cukrářů Miroslav Kubec. Výtěžek z oslav půjde Nadaci manželů Livie a Václava Klausových a přispěje k financování projektu Startovné do života určeného pro děti z dětských domovů. Organizátoři odhadují, že se jim podařilo vybrat kolem sta tisíc korun.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Své produkty představily tři desítky gastronomických podniků. K vidění či ještě lépe k ochutnání byla například dušená hovězí líčka z mladých býčků se šťouchaným bramborem či ořechové laskonky s griliášovým krémem. Návštěvníci mohli ochutnat třeba krémovou medovinu s chilli. Převažovala tradiční česká kuchyně, nechyběly ale v Čechách tak oblíbené slovenské halušky.

V rámci oslav se konal průvod kuchařů a studentů a padl rekord v počtu lidí v kuchařském oblečení. Na Staroměstském náměstí se jich sešlo 158. Kuchaře přepočítal a rekord potvrdil zástupce z agentury Dobrý den.

Koláčky
Koláčky
Více fotek
  • Koláčky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118154.jpg
  • Pečínka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118153.jpg
  • Dobrota na pánvi autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1182/118152.jpg