Ministerstvo financí musí opustit ředitelka odboru dohledu nad loteriemi

Praha - Na ministerstvu financí končí ředitelka odboru dohledu nad loteriemi Miluška Vrlová. Důvod odvolání ale nechce resort uvést. S informací přišel server Aktuálně.cz. Už v týdnu upozornil na zjištění Bezpečnostní informační služby, že Sazka - největší loterijní společnost v Česku - ovlivňovala přes lobbisty právě personální obsazení na ministerstvu financí.

Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva financí, dle serveru prohlásil, že Janotův krok nesouvisí s případem kolem Sazky a Bezpečnostní informační služby (BIS), o kterém začal tento týden psát právě server Aktuálně.cz. Jakob pouze potvrdil, že ministr se rozhodl Vrlovou odvolat. Učiní tak prý v nejbližších dnech a důvody ministerstvo zveřejní až později. Vrlová nebyla podle Aktuálně.cz o víkendu k zastižení.

Již dříve se Aktuálně.cz zmiňovalo, že BIS prověřovala Sazku, a to na žádost tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) a ministra školství Ondřeje Lišky (SZ). Ti údajně několik měsíců dostávali zprávy BIS a proti vedení Sazky připravovali razantní akci. Na základě zpráv kontrarozvědky prý totiž dospěli k závěru, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu. Oba politici se údajně také snažili zjistit, proč chybějí peníze v českém sportu a jaký má na tom podíl management Sazky.

Video Na ministerstvu financí končí ředitelka odboru dohledu nad loteriemi
video

Na ministerstvu financí končí ředitelka odboru dohledu nad loteriemi

Sabina Slonková, reportérka Aktuálně.cz

„Šlo tam o kontakty na úředníky státní správy, zejména na úředníky ministerstva financí, potom jsou tam zmíněné kontakty k politikům a policistům.“

Podle Topolánka jsou informace serveru cílené útoky, Liška úkolování BIS popřel. Bývalý premiér uvedl, že o zvláštní pozornost BIS směřovanou k Sazce „nežádal a žádat ani nemusel“ - BIS se prý o Sazku zajímala sama: „Sazka byla v hledáčku BIS a standardním způsobem kontrolována touto službou již před mým nástupem. Já jsem dostával pravidelné svodky.“

Sazka měla mít vliv na důležité loterijní funkce

Aktuálně.cz již dříve uvedlo, že Sazka měla vliv na důležité funkce související s loteriemi. Ze zpráv kontrarozvědky prý vyplývá, že loterijní firma měla vliv například na jmenování bývalých šéfů státního dozoru nad hazardem Petra Vrzáně a Michala Morawskeho, bývalého referenta Jiřího Kolingera či náměstka exministra Bohuslava Sobotky Jaroslava Šulce. Ředitel Sazky Hušák i bývalí úředníci ministerstva financí ale popřeli tvrzení Aktuálně.cz.

Topolánek dal podnět k šetření Sazky v pátek

Dřívější premiér Topolánek vyzval v pátek Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), aby prověřil hospodaření Sazky a výstavby haly v pražské Libni, kterou musí nyní firma splácet. Mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund již v pátek uvedl, že podle zákona není kontrola NKÚ možná a také šéf ČSSD Jiří Paroubek míní, že NKÚ nemůže kontrolovat hospodaření soukromého podnikatelského subjektu. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) to říká i mluvčí NKÚ Radka Burketová. „Sazka je akciová společnost bez účasti státu, na kontrolu tam jít nemůžeme,“ cituje ji MfD.

Jak Topolánek uvedl, vedení Sazky je nekompetentní, firma prý není schopna platit sportovním svazům ročně tolik peněz, kolik by měla. Sazka jeho slova odmítla, mluvčí společnosti řekl, že firma zváží právní kroky.