Kvůli plzeňské aféře ministerstvo školství prověří všechny VŠ

Praha/Plzeň – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v těchto dnech prověřuje všechny právnické fakulty v České republice a chystá se prověřit všechny fakulty v zemi. V první vlně se ministerstvo zaměří na veřejné vysoké školy, následovat budou i ty soukromé. V dnešních Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně školství Miroslava Kopicová. Resort školství tak reaguje na plagiátorskou aféru a odhalený chaos v řízení právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

„Prověřujeme všechny právnické fakulty a budeme hodnotit všechny fakulty v zemi. V první vlně čeká audit všechny fakulty veřejných vysokých škol, pak budeme postupovat dále,“ řekla v Otázkách Václava Moravce ministryně školství Miroslava Kopicová. K auditu ministerstvo využije akreditační komisi vedenou Vladimírou Dvořákovou, která mj. dohlíží na rekonstrukci vnitřních poměrů plzeňských práv, a speciální tým ze Slovenska.

Odebrání titulu? ČSSD navrhuje zákon, Kopicová správní řízení

Sociální demokracie se také v reakci na celou aféru chystá příští týden Poslanecké sněmovně předložit návrh novely vysokoškolského zákona, která počítá s odebráním vysokoškolských titulů při plagiátorství a jiných podvodech. Děkanem fakulty by také mohl být jen člověk minimálně s titulem PhD. Podle Kopicové však není potřeba pro odebírání vysokoškolských titulů přijímat novou zákonnou normu, neboť k nim jde přikročit prostřednictvím správního řízení i dnes. Zákonné vymezení navíc podle ministryně hrozí možným zneužitím k politickým účelům.

Ministryně školství o plagiátorské aféře

„Je to největší ostuda českého vysokého školství. Ujišťuji vás, že i já i členové vlády, kterých se to týká, ať už pan premiér nebo ministr vnitra, máme jednoznačnou pozici, že tato kauza se pod koberec nezamete.“

„Ve správním řízení je možno k odebrání titulu dojít. Jestliže pan rektor najde pochybení, správně ho zdůvodní a předloží ho ministerstvu školství, ministerstvo školství pak může odebrání titulu potvrdit. Je velmi pravděpodobné, že se příslušní dotčení odvolají k soudu, a soud poté rozhodne,“ popsala současný mechanismus Kopicová.

Kavka: Neudělal jsem nic nezákonného

O odebírání vysokoškolských titulů se diskutuje v souvislosti s „rychlostudenty“ včetně jednoho z nich, současným přednášejícím občanského práva Janem Kavkou. Jeho dizertační práce z knihovny právnické fakulty zmizela v době začátku celé aféry a nedávno se opět objevila – před několika dny nově svázaná. Kavka ale dnes popřel, že by se při dizertaci dopustil něčeho nezákonného. Když se prý dozvěděl, že jeho práce v knihovně chybí, rozhodl se ji nahradit výtiskem, který měl u sebe, nechal ho znovu svázat, a pak jej poskytl fakultní knihovně. Jde podle něj o tentýž text, který předtím z knihovny zmizel.

Absolventů, které děkanát a ministerstvo podezřívá z nečistě získaného titulu, jsou přibližně čtyři stovky, ministerstvo školství jejich jména nemůže zveřejnit kvůli zákonu o ochraně osobních údajů. Rekorta ZČU Průšu nicméně vyzvalo, aby uvažoval o krocích, které by takové absolventy o titul připravily.

Jak to všechno začalo…

0Právnickou fakultou v Plzni už několik týdnů zmítají skandály. Vše začalo odhalením opsané dizertace bývalého proděkana Ivana Tomažiče. Právě 21. září přišlo dnes už bývalé vedení fakulty s verzí, že plagiát byl vyroben záměrně a měl pomoci odhalit člověka, jenž z fakulty vynáší interní informace. Poté se začala objevovat podezření, že na fakultě existuje kolem 400 „rychlostudentů“, studovali tam údajně nestandardně policisté, úředníci a další. Bývalé vedení v čele s děkanem Zachariášem a proděkany Ivanem Tomažičem a Milanem Kindlem poté rezignovalo.

Naděje? Nové vedení

Právnickou fakultu od konce září prozatímně řídí bývalý ministr spravedlnosti Petr Pospíšil. První kolo volby nového děkana proběhne 2. listopadu a Pospíšilovi se postaví pražský advokát Karol Hrádela. „To první, co se pro zachránění fakulty musí udělat, je zásadní personální změna a transparentní řízení, které ukáže, že fakulta jde správným směrem. Chci vědět, že bude zvolen děkan, který je proreformní a který začne dělat kroky, které povedou k rozkrytí celé kauzy,“ řekla Kopicová.

K plzeňské aféře se opakovaně vyjádřila i ředitelka akreditační komise Vladimíra Dvořáková. Podle ní je právnická fakulta Západočeské univerzity rizikem pro stát, a pokud se s novým vedením situace na plzeňských právech nezlepší, hrozí škole v krajním případě až zánik. Šéfka komise, která vysokým školám potvrzuje vyučované obory, to řekla pro server iDnes.cz.

„Oni (odstoupivší přednášející) byli zároveň ve vedení Ústavu státu a práva, tedy autoritativního pracoviště dávajícího posudky. Ti lidé byli ve funkcích rozhodců v operacích, v nichž figuroval i majetek státu. Považuji to za bezpečnostní riziko a považuji za svou povinnost to takto sdělit,“ pokračuje Dvořáková. „Jak se postupně objevují další a další informace o různých propojeních, tak mě to ubezpečuje, že riziko je větší, než jsem si vůbec myslela,“ dodala šéfka akreditační komise.

Langer: Prověřme policisty, právníky i státní zástupce

Poslanec a bývalý ministr vnitra Ivan Langer dnes vyzval policejního prezidenta Oldřicha Martinů, aby vypracoval detailní analýzu všech policistů, kteří mohli na právnické fakultě v Plzni získat neoprávněně titul a vzdělání. Řekl to dnes v diskusním pořadu televize Prima s tím, že tito policisté mohou být vydíratelní. Potřebu takovéto analýzy připustil i současný ministr vnitra Martin Pecina. Prověřit veškeré své členy by podle Langera měly také právnické komory, ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová pak státní zástupce.