Gross nechá ověřit pravost své rigorózní práce

Praha - Bývalý český premiér za sociální demokracii Stanislav Gross předá svoji rigorózní práci z plzeňských práv znalecké laboratoři, aby potvrdila, že ji napsal v roce 2004. Řekl to v rozhovoru pro Otázky Václava Moravce. Gross tak chce zamezit pochybnostem o pravosti své práce. Pověřený děkan plzeňské právnické fakulty Jiří Pospíšil tento týden oznámil, že práce bývalého předsedy vlády na škole není, původně prý měla být v trezoru děkana. Pospíšil také řekl, že budou s vedením fakulty diskutovat o možnosti požádat Grosse, aby svou práci předložil.

Spekulace o neexistenci své práce Gross jednoznačně odmítl. „Já tu práci k dispozici mám. Aby mě nikdo neobviňoval, že byla narychlo dodělávána, rozhodl jsem se, že zadám nějaké renomované znalecké laboratoři, aby udělala rozbor, že práce je opravdu čtyři roky stará a že není narychlo dodělávaná,“ informoval Gross Českou televizi. V souvislosti se Stanislavem Grossem kolují spekulace, že i on patří mezi studenty, kteří svůj titul získali zrychleně a nečestně.

Gross připomněl, že nebyl studentem plzeňské právnické fakulty, jen zde absolvoval rigorózní řízení. Své vzdělání získal na právech Karlovy univerzity. „Na plzeňských právech jsem absolvoval pouze rigorózní řízení v roce 2004, a nikoli 2006, jak bylo včera uveřejněno v některých novinách. Ten drobný detail je důležitý. Kdyby to bylo v roce 2006, moje práce by musela být v knihovně přítomna, v tomto případě to ze zákona povinností není,“ řekl někdejší premiér. Tématem jeho práce byl vývoj organizace finanční správy od roku 1918.

Video Reportáž Markéty Hýlové a Karla Vovesného
video

Reportáž Markéty Hýlové a Karla Vovesného

Reportáž Markéty Hýlové a Karla Vovesného

U - 18.10.09

Stanislav Gross v Otázkách Václava Moravce

U 400 lidí existují pochyby o způsobu studia

Ve škole podle Pospíšila chybí několik desítek prací, podle informací ministryně školství Miroslavy Kopicové existuje seznam čtyř stovek absolventů, u nichž jsou pochyby o řádném průběhu jejich studia. Fakulta nyní čeká na stanovisko expertů ministerstva školství, jak postupovat se studenty, kteří titul JUDr. získali před rokem 2006.

Problémy fakulty odstartovalo odhalení údajně opsané práce bývalého proděkana fakulty Ivana Tomažiče. Poté se začaly objevovat další podivné praktiky, zejména údajná rychlostudia některých politiků, policistů a úředníků. Mluví se i o budování mafiánské sítě klientských vazeb založených na propojení se státní sférou či bezpečnostními složkami.

Jiří Pospíšil
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24