O chodníky se nově starají obce. Nemají ale peníze, uklízet všude nebudou

Praha – Poprvé za letošní zimu ručí za stav chodníků obce, a nikoliv majitelé přilehlých domů, jako tomu bylo dosud. Změnu prosadil už na jaře senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS). Radnice většinou tvrdí, že situaci zvládnou, i když nemají ve svých rozpočtech mnoho peněz. Třeba i tak, že prostě nebudou uklízet všude.

Kuberovi hlavně vadilo, že majitelé domů byli zodpovědni za cizí majetek. Nový zákon situaci podle něj napravil. Když teď někdo uklouzne na neupraveném chodníku, odškodné může žádat po obci. Teoreticky to pro města znamená od stovek tisíc až po miliony korun navíc na údržbu. Právě před napjatými rozpočty varuje Svaz měst a obcí. Prakticky ale řada měst využije toho, že za chodníky sice ručí, nikdo je ale nenutí všechny uklízet. Tam, kde budou čistit všude, zase určí, v jakém pořadí. Přednost dostanou například chodníky v blízkosti zastávek městské hromadné dopravy, zdravotních a sociálních zařízení.

Problémy mohou mít menší horské obce. Třeba v Malé Úpě mají jen jedinou frézu - navíc půjčenou. „Bohužel nemáme peníze na nákup nové techniky,“ konstatuje Jan Trojan z tamního obecního úřadu. Města bez ohledu na velikost proto spoléhají také na to, že lidé budou před svými domy dál uklízet. Například sedm pražských městských částí se rozhodlo požádat o pomoc přímo občany. Ani Praha ale nepočítá s tím, že by uklízela všechny chodníky. Stejně jako jiná města zvažuje zvýšit pojistku pro případná odškodňování.

Video Reportáž Jana Osúcha
video

Reportáž Jana Osúcha