Nevidomí soutěžili ve čtení Braillova písma

Praha – Netradiční soutěž ve čtení a psaní pořádala Městská knihovna v Praze. Soutěžili v ní totiž nevidomí, pro které je Braillovo písmo zásadním způsobem dorozumívání i vzdělávání. V soutěžním klání, jehož se zúčastnila téměř stovka nevidomých, se psalo nejrůznějšími způsoby – ať už na speciálním stroji, tabulce nebo počítačové klávesnici.

„Klademe na to velký důraz, protože Braillovo písmo považujeme za základ naší gramotnosti,“ vysvětlil organizátor soutěže Jiří Reichel. Pro zhruba 80 tisíc nevidomých v Česku je také potřebné dát o sobě více vědět. Ulice českých měst jsou pro nevidomé čím dál lépe technicky uzpůsobené. I tak ale narážejí na celou řadu nečekaných překážek.

„Nevhodně umístěný mobiliář, odpadkové koše, přístřešky, lavičky, přenosné dopravní značky ve výši obličeje s ostrými hranami,“ vypočítal možné překážky nevidomý Viktor Dudr. V poslední době se na 350 místech Česka objevila akustická signalizace. Ta dává nevidomým informace třeba o tom, kde najdou správné schody do metra.