Konkurzní správce nabízel podnikateli prezidentskou milost

Praha - Konkurzní správce Luděk Voigt údajně nabízel podnikateli Vladimíru Moltašovi, majiteli firmy v konkurzu, že z firmy vyvede nějaké peníze a další nezákonné věci. Voigt spolu s bývalým předsedou Strany zelených Emilem Zemanem nabízel Moltašovi, který je ze zdravotních důvodů dočasně propuštěn z vězení, za 600 tisíc Kč dokonce i prezidentskou milost. Prezident Václav Klaus Moltašovi milost neudělil. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes, na kterou se Moltaš kvůli Voigtovým návrhům obrátil a následně pak čtyři měsíce schůzky s Voigtem i Zemanem nahrával skrytou kamerou, Voigt ale posléze vše popřel.

Systém přidělování milostí je velmi propracovaný

Soud poslal Moltaše do vězení za obchody s drogami a měl by v něm strávit ještě necelé tři roky. Voigt si na jednu ze schůzek přivedl Zemana, jako člověka, který pomůže zařídit prezidentskou milost. Zeman si od podnikatele vzal zálohu 40 tisíc Kč. Voigt mezitím sepsal žádost, kterou měl odeslat někdo z Moldašovy rodiny. Požadovaná částka nakonec vzrostla na 600 tisíc Kč.

Video Reportáž Víta Krčmáře
video

Reportáž Víta Krčmáře

Zeman i Voigt tvrdili, že mají na Pražském hradě kontakty, Zeman dokonce jmenoval první dámu. Livia Klausová listu řekla, že jméno ani jednoho z nich nezná. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata je systém přidělování milostí natolik propracovaný, že ani jedinec, ani skupina zvenčí, nemají šanci udělení milosti ovlivnit.

Voigt figuruje podle insolvenčního rejstříku i v dalších konkurzech

Na skryté kameře Mladé fronty Dnes Voigt Moltašovi například také navrhuje, jak konkurz urychlit tím, že zinscenuje krádež celého firemního účetnictví. Kromě jiného mu nabídl odkoupení rodinné hrobky knížecí rodiny Mensdorfů s tím, že by se s ní dal udělat úvěrový podvod. Kromě Moltašovy firmy VMS Trading figuruje údajně Voigtovo jméno podle insolvenčního rejstříku v několika desítkách konkurzů.