Stát postaví hradeckou křižovatku na D11 jinde a levněji

Praha – Stát přehodnotil plán na dostavbu dálnice D11. Po šestnáctiletém sporu s farmářkou Ludmilou Havránkovou Ředitelství silnic a dálnic nyní přišlo s překvapivým návrhem – křižovatku postaví o necelý kilometr dál a také jednodušeji. Navíc by stát mohl ušetřit až 300 milionů. Celý problém by se tak výrazně usnadnil, místo původních deseti hektarů by teď stát nově potřeboval jen tři - za ně by Havránková dostala tři sousední hektary už vykoupené půdy.

„Už jsme připravili konkrétní návrh, který znamená poměrně silný zásah do koncepce dálnice,“ potvrdil informaci České televizi ministr dopravy Gustáv Slamečka. Upozornil však, že ministerstvo zatím nejednalo s ostatními klíčovými hráči - Havránkovou a Královéhradeckým krajem. Jeho mluvčí ale dnes uvedl, že kraj vítá jakoukoli variantu, která by odblokovala dostavbu dálnice. A nový návrh zřejmě nebude vadit ani hradeckému magistrátu: „Město Hradec Králové nemá žádné námitky vůči posunutí křižovatky za podmínky, že doprava do města bude přijíždět ze stejného směru, jak bylo původně plánováno,“ uvedl mluvčí Václav Svoboda.

Ludmila Havránková vlastní 10 hektarů pozemků, na nichž měla vyrůst velká mimoúrovňová křižovatka - poslední chybějící úsek dálnice spojující hlavní město s Hradcem Králové. Po 16 letech sporů, kdy se nedařilo najít kompromis mezi státem a farmářkou, přichází další naděje. Havránková by podle nové varianty státu dala jen tři hektary proti původním deseti. Za to dostane tři sousední hektary už vykoupené půdy. „Kauza se táhne už od roku 1992, já bych byla opravdu ráda, kdyby to skončilo,“ komentovala už dříve situaci Havránková. K novému návrhu se zatím nevyjádřila, už dříve ji ale prý s tímto návrhem oslovil vládní zmocněnec a podle farmářky by šlo o schůdnou variantu.

Video Reportáž Terezy Baldové a Přemysla Šrámka
video

Reportáž Terezy Baldové a Přemysla Šrámka

V červenci se případem zabýval kabinet Jana Fischera. S dohodou, která se už začínala rýsovat, totiž nesouhlasil pozemkový fond, a proto bylo nutné hledat nové řešení. Nedostavěná dálnice je velkým problémem pro celý kraj – jak pro investory, tak pro životní prostředí. Starostové už sepsali petice, protože se ji nelíbí, že kamiony projíždějí přes jejich obce. Kraj také předeslal, že podpoří i případnou blokádu jako protest proti nedostavěné dálnici.