Obvinění Uzbekové plánovali útěk a vraždu justiční stráže

Praha – Čtveřice Uzbeků zadržených ve vazbě kvůli obvinění z vraždy prostitutky plánovala společný útěk a vraždu justiční stráže na Městském soudu v Praze. Jejich úmysl prozradily nalezené motáky, jak dnes sdělila mluvčí pražského soudu Martina Lhotáková. Podle ní mohli Uzbekové ohrozit i soudní senát. Soud prozatím čeká na oficiální přeloženou verzi tajných vzkazů, na jejichž základě může vznést podnět k trestnímu stíhání. Hlavní líčení se z bezpečnostních důvodů přesunulo do budovy vrchního soudu.

„Motáky se podařilo zadržet v součinnosti s vězeňskou službou a policií. Když je tlumočník přeložil, vyšlo najevo, že obžalovaní plánovali útěk. Součástí plánu byla příprava vraždy justiční stráže,“ uvedla Lhotáková. Hlavní líčení s Uzbeky, které u pražského městského soudu začalo koncem září, se proto z bezpečnostních důvodů přesunulo do budovy vrchního soudu. Čtveřici obžalovaných tam vodí tunelem, který budovu spojuje přímo s pankráckou věznicí, kde si Uzbeci odpykávají vazbu.

Mluvčí městského soudu Martina Lhotáková:

„Městský soud může skutečně potvrdit, že byly u dvou obviněných zadrženy takzvané motáky. Po přeložení těchto tajných zpráv bylo zjištěno, že obsahují detailní přípravu útěku během účasti na hlavním líčení i přípravu vraždy členů trestního senátu.“

Video Reportáž Štěpánky Martanové a Terezy Kručinské
video

Reportáž Štěpánky Martanové a Terezy Kručinské

Zdroj, který je s případem obeznámen, řekl, že Uzbekové si na papíře podrobně rozvrhli úkoly. Při soudním jednání se chystali odzbrojit justičního strážce a zahájit v soudní síni střelbu. Vzkaz na papíře byl napsaný v uzbečtině až na termíny z kriminálního podsvětí, která si autoři plánu vypůjčili z ruštiny - uzbečtina prý totiž podobné výrazy vůbec nezná.

Pokud by se Uzbekové skutečně dostali ke zbrani, mohli by ohrozit životy řady lidí. V síni, kde se na městském soudu případ projednával, byli tři členové soudního senátu a dva náhradní soudci, státní zástupce, právní zástupci všech čtyř obžalovaných, tlumočník, justiční strážci i novináři.

Obžaloba viní Uzbeky z brutální vraždy prostitutky a pokusu o vraždu muže, které se staly loni v únoru v bytě u Václavského náměstí. Obžalovaní si údajně na muže, který jim dlužil peníze, počkali v bytě prostitutky, zbili ho a nakonec mu podřízli hrdlo. Prostitutku pak udusili a byt zapálili. Muži se přesto podařilo přežít. Uzbekům hrozí až doživotní trest.

Případy plánování či uskutečnění útěku z vazby:

  • 12. července 1996 - Z budovy Okresního soudu v Olomouci uprchl eskortě krátce poté, co byl vzat do vazby, olomoucký podnikatel, obviněný z podvodu. Muže o dva měsíce později zadrželi slovenští policisté a koncem roku 1999 byl odsouzen k pěti letům vězení. Trest potvrdil i Vrchní soud v Olomouci.
  • 29. října 1996 - Ladislav Winkelbauer, kterého soudy v roce 1997 poslaly na 23 let do vězení za dvojnásobnou vraždu, se pokusil o útěk z vazby v pankrácké věznici. Se spoluvězni se proboural stropem cely, odkud se přes půdu dostali na střechu věznice. Tam se vzdali vězeňské stráži.
  • 19. dubna 1997 - Z budovy Okresního soudu v Bruntále se pokusil uprchnout dvacetiletý muž, obviněný ze dvou ozbrojených přepadení pošt na Bruntálsku. Muž vyskočil z okna v přízemí právě v okamžiku, kdy soudce rozhodoval o jeho vazbě. Kunčar byl později odsouzen na čtyři a půl roku.
  • 19. května 2000 - Oknem v prvním patře budovy mosteckého okresního soudu proskočil s pouty na rukou čtyřiadvacetiletý muž poté, co se dozvěděl, že jej soud vzal do vazby pro podezření ze čtyř trestných činů. Muž stíhaný za krádeže aut, vyloupení bytu, útok na veřejného činitele a nedovolené ozbrojování pobyl několik dní v nemocnici a pak byl umístěn do vazební věznice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto