Co stojí za aférou kolem Sazky? Nejspíš peníze

Praha - Generální ředitel Sazky Aleš Hušák neprožívá zrovna nejšťastnější období. Jeho firmu prý sledují agenti tajných služeb, postavil se proti němu expremiér Mirek Topolánek, s nímž se osobně zná, odvracejí se od něj i jeho dosud nejvěrnější – akcionáři Sazky. Co stojí za podivným únikem informací z BIS? Zatím je vše ve fázi mediálních spekulací - dění v Sazce prý mohlo stát za pádem vlády. Nicméně se zdá, že jako vždy jde v první řadě o peníze: Sazka má rok od roku nižší zisky a do sportu tak plyne méně peněz. Navíc ji trápí splátky za halu ve Vysočanech. Akcionáře Sazky už to přestalo bavit a podle novináře Miroslava Motejlka chtějí vzít loterijní byznys do svých rukou.

Hušák patří k nejmocnějším mužům ve státě, už 14 let pevnou rukou vládne společnosti Sazka, která dominuje loterijnímu trhu. S Topolánkem se zná již léta, nicméně v poslední době se mnohé změnilo. Topolánek vyhlásil Hušákovi válku. Prý kdyby mohl, nechal by Sazce odebrat licenci. Server Aktuálně.cz navíc přišel s tím, že za Topolánkovy vlády Sazku prověřovala Bezpečnostní informační služba – ze zprávy pak vyplynulo, že některé aktivity Sazky ohrožují vnitřní bezpečnost státu a že management má nadstandardní vztahy s klíčovými úředníky na ministerstvu financí, kteří na její chod dohlížejí. Padla tam i možnost, že dění kolem Sazky mohlo stát v pozadí pádu Topolánkovy vlády. 

0Ondřej Liška: "Je logické a zcela pochopitelné, když vláda nebo její členové, kteří se snaží o zpřísnění prolobovaného zákona o sázkách a loteriích, jsou trnem v oku těch, kteří z toho profitují."


0Aleš Hušák:
„Obvinit nás z toho, že snad stojíme za pádem vlády, je směšné. A skutečně: já se životem expremiérů, premiérů a dalších nezabývám.“

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého


Za sporem kolem Sazky mohou stát peníze

Českému sportu peníze chybějí a mnozí v čele s Topolánkem a exministrem školství Ondřejem Liškou z toho viní právě Sazku. Ta má ze zákona odvádět do sportovních svazů významnou část svého zisku. Sazka však není zrovna v nejlepší kondici a k tomu ji tíží splátky dluhu za výstavbu megalomanské haly v pražských Vysočanech. „Zisk Sazky je v trvalém poklesu. V roce 2006 dosahoval 1,7 miliardy korun, v roce 2007 1,4 miliardy a v roce 2008 už jenom 1,25 miliardy. Podle odhadů bude tento pokles v roce 2009 i nadále pokračovat,“ dokumentuje finanční problémy Mirek Topolánek. 

Hušák se ale brání. Topolánek prý není ten pravý, který má kritizovat finanční situaci ve sportu. „Víte, poté, co expremiér Topolánek vzal osobní záruku za pořádání Mistrovství světa v lyžování v Liberci, které prodělalo 2,5 miliardy, se mi zdá zásadně nevhodné, aby plakal nad situací českého sportu,“ kontruje Hušák.

Sazka v problémech? Proč se o tom mluví právě teď? 

Možné vysvětlení nabízí ekonomický novinář Miroslav Motejlek. Akcionářům Sazky podle něj došla trpělivost a vyjednávají o převzetí loterijního byznysu s finančníky ze skupiny Penta. To by jinými slovy znamenalo, že Aleš Hušák hraje o přežití v čele firmy. 

„Akcionáři skutečně v uplynulých letech dostávali nějaké peníze, větší peníze. Letos je to zatím 135 milionů korun - měli přislíbeno 400. Skutečně některým už teče extrémně do bot, například největší akcionář Sazky, Český svaz tělesné výchovy, je úplně bez peněz, není schopen provozovat ani vlastní administrativu,“ vysvětluje Motejlek pro pořad 168 hodin. S tím však Hušák nesouhlasí a podle něj jde o absolutně nereálný projekt. 

BIS - tradiční aktér českých afér

Celá aféra je založena na úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Podle bezpečnostního analytika Jana Schneidera může jít i o určitý způsob diskreditace BIS. Navíc i samotné počínání BIS nebylo zrovna v pořádku, protože zaměstnanec Sazky, kterého se kontrarozvědka snažila získat pro spolupráci, to totiž podle Českého rozhlasu hned prozradil generálnímu řediteli Hušákovi. Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor se domnívá, že nemusí jít vůbec o Sazku, ale o hrátky tajných služeb. „Možná nebyla dobře pochopena motivace toho člověka, proč by to dělal. Ten člověk si zřejmě dal dobře do poměrů, co tím může získat a co tím může ztratit a na konci toho bylo, že tu spolupráci odmítnul a nabídku ke spolupráci ohlásil. Existují ale i jiné teorie. Třeba ta, že ve skutečnosti vůbec nejde o Sazku, ale o zpravodajské hry s využitím BIS.“