Ostravský soud řeší kauzu organizovaného gangu kuplířů

Ostrava – Krajský soud v Ostravě začal řešit případ čtyřčlenné skupiny, která podle obžaloby organizovala prostituci v Rakousku. Místo tančení v rakouských klubech čekal například jednu z dívek nevěstinec. Obžalovaní ji k poskytování sexuálních služeb měli nutit výhružkami a násilím. Další ženy jim musely platit za zprostředkování. Státní zástupce obvinil ženu a tři muže z trestného činu obchodování s lidmi a z kuplířství. Hrozí jim trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 12 let. Všichni vinu popírají.

Obviněná Diana Klevetová sama pracovala jako prostitutka v Rakousku i v Ostravě. U soudu odmítla, že by někoho k prostituci nutila. Některým dívkám podle svých slov jen pomohla vyřídit potřebné doklady: „To nepovažuji za trestný čin.“ Podle obžaloby ale čtveřice v jednom případě dívku zlákala na to, že bude v klubech tančit. Až na místě jí oznámili, že bude za peníze poskytovat sexuální služby. Klevetová měla dívku přemlouvat a další muž, který za to už byl v Rakousku odsouzen, ji měl donutit násilím. „Věděla od začátku, že tam bude dělat prostitutku,“ tvrdí Klevetová.

Ostatní obžalovaní Miroslav Mezey, Ivan Rafael a Martin Benda, který je jako jediný vyšetřován na svobodě, dnes nevypovídali. Několika dívkám měli zprostředkovat práci prostitutek a brát za to podíl na jejich tržbě. „Jely do Rakouska dobrovolně. Nikoho jsem k tomu nepřemlouval a ani nenutil. Od nikoho jsem si ani nebral peníze,“ uvedl Mezey v době, kdy okresní soud rozhodoval o uvalení vazby.

Video Reportáž Drahomíry Račákové
video

Reportáž Drahomíry Račákové

Česká policie dostala podnět od rakouských kolegů

„Případ, kdy osoba, která je vyvezena do zahraničí nebo se kterou je takto nakládáno, v podstatě neví, co se po ní bude požadovat a co ji čeká, je samozřejmě závažný trestný čin,“ uvedla státní zástupkyně Daniela Srbová. Hlavní líčení je naplánováno do středy. V dalších dnech budou před soudem vypovídat svědci a soudní znalci. Podle mluvčí Krajského soudu v Ostravě Barbary Plchotové prozatím nelze odhadnout, zda bude možné vyhlásit výsledek již tento týden.

Diana Klevetová
Diana Klevetová