Kraje chtějí z rozpočtu tři až čtyři miliardy na sociální služby

Praha - Kraje chtějí po dohodě s vládou v rozpočtu najít další tři až čtyři miliardy na podporu sociálních služeb, navržený deficit by se přitom měnit neměl. O změnách ve struktuře výdajů rozpočtu chtějí jednat ve sněmovně, uvedl po setkání s premiérem Janem Fischerem předseda Asociace krajů České republiky a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Fischer záměr krajů podporuje. Zdůraznil ale, že změny nesmí jít na úkor zvýšení deficitu rozpočtu. Ten má v roce 2010 dosáhnout téměř 163 miliard korun.

„Přišli jsme s tím, že je alarmující situace v návrhu financování sociálních služeb na rok 2010. S tímto závěrem se přítomní členové vlády ztotožnili,“ prohlásil Hašek. Podle Fischera má v příštím roce jít na sociální služby jen 45 procent částky, která na ně směřovala letos: „Tam je to finanční manko poměrně výrazné a mohlo by se projevit na vážných poruchách sítě sociálních služeb v této zemi a ztížení nebo navršení problémů těch hodně potřebných.“

Fischer s Haškem připravují společné setkání s vedením VZP

Fischer i Hašek avizovali, že připravují i společné setkání s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou a s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny kvůli diskusi o problémech ve zdravotnictví. Oba politici rovněž uvedli, že vláda zkontroluje činnost zástupců státu ve všech zdravotních pojišťovnách a případně zváží jejich výměnu.

Kraje podle Haška také vládě nabídly možnost rychle čerpat peníze z evropských fondů. Kabinet by podle hejtmana mohl část evropských peněz poskytovat prostřednictvím regionů, což by podle něj urychlilo přísun peněz do potřebných oblastí: „Hejtmani to považují v době hospodářské krize za jedno z možných protikrizových opatření.“ Podle Fischera je schopnost dosáhnout na prostředky z evropských fondů prioritou na celostátní i na krajské úrovni. Zároveň zdůraznil potřebu čerpat tyto peníze na racionální projekty.

Všeobecná zdravotní pojišťovna
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24