Obama natočí zdravici pro Havlův koncert, Jagger nepřijede

Praha - Americký prezident Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová, dalajlama či bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov chystají zdravici „na dálku“ pro pražský koncert, který pořádá exprezident Václav Havel na připomenutí 20. výročí pádu komunismu v Evropě. K publiku promluví ze záznamu. Na koncertě, který bude 14. listopadu, vystoupí Suzanne Vega, Joan Baezová, Renée Flemingová či Lou Reed. Naopak rocker Mike Jagger, o jehož účasti se hovořilo, nakonec nepřijede.

Havel chystá vedle koncertu i sérii debat s osobnostmi, jako jsou například bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová, britský dramatik českého původu Tom Stoppard, polský antikomunista Adam Michnik nebo irský hudebník Bob Geldof. V prostorách Univerzity Karlovy se účastníci debaty pokusí mimo jiné „o reflexi filozofického a geopolitického aspektu tématu svobody ve vztahu k revoluci a jejím důsledkům“.

Debaty a koncert pořádá Havel pod společným názvem Už je to tady, což bylo jedno z hesel československé sametové revoluce v roce 1989. Koncert z Pražské křižovatky bude v přímém přenosu vysílat Česká televize. Umělci pro něj připravují speciální úpravy svých písní. Zpěváky doprovodí Pražská komorní filharmonie řízená Jiřím Bělohlávkem.

Madeleine Albrightová
Madeleine Albrightová