Kauzou kolem plzeňských rychlostudentů se zabývá i ministryně Kovářová

Praha - Případem plzeňské právnické fakulty se zabývá i ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Dnes se sejde s nejvyšší státní zástupkyní a šéfy obou vrchních státních zastupitelství. Kovářová čeká hlavně na šetření ministerstva školství. Pokud by se zjistilo, že mezi problematickými absolventy z posledních let byli i soudci a státní zástupci, je ministryně připravena je v krajním případě i odvolat. K plzeňské kauze se dnes na tiskové konferenci vrátí i bývalý proděkan Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni Milan Kindl. ČT24 ji odvysílá v přímém přenosu od 11:00.

Ministryně netrpělivě očekává na výsledky komise, která má šetření na právnické fakultě v Plzni na starosti. Pokud ministerstvo školství zjistí, že i v řadách soudců nebo státních zástupců jsou takzvaní rychlostudenti, je Kovářová připravena zakročit. „V případě, že dostanu konkrétní informace o pochybení, tak vyvodím příslušné závěry - buď trestní oznámení, nebo návrh na kárné řízení, nebo odvolání,“ popsala své rozhodnutí ministryně Kovářová.

Dopady na českou justici by ale byly daleko tvrdší. V krajním případě hrozí podle expertů i zpochybnění verdiktů v kauzách, ve kterých takoví lidé rozhodovali. Podle advokáta Josefa Lžičaře by lidé žádali obnovu řízení. „Mají totiž právo na to, aby o nich rozhodoval soudce, který splňuje všechny předpoklady pro to, být soudcem,“ komentoval situaci Lžičař.

Video Plzeňskou kauzou se zabývá i ministerstvo spravedlnosti
video

Plzeňskou kauzou se zabývá i ministerstvo spravedlnosti

V pondělí rozdhodlo vedení fakulty v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem o odchodu bývalého děkana a proděkana právnické fakulty - Jaroslava Zachariáše a Ivana Tomažiče. Zároveň se ale včera objevil další problém. Dvě z posledních tří rigorózních prací obhajovaných na fakultě v říjnu nesplňují potřebné požadavky.