Ministryně netrpělivě očekává na výsledky komise, která má šetření na právnické fakultě v Plzni na starosti. Pokud ministerstvo školství zjistí, že i v řadách soudců nebo státních zástupců jsou takzvaní rychlostudenti, je Kovářová připravena zakročit. „V případě, že dostanu konkrétní informace o pochybení, tak vyvodím příslušné závěry - buď trestní oznámení, nebo návrh na kárné řízení, nebo odvolání,“ popsala své rozhodnutí ministryně Kovářová.
Dopady na českou justici by ale byly daleko tvrdší. V krajním případě hrozí podle expertů i zpochybnění verdiktů v kauzách, ve kterých takoví lidé rozhodovali. Podle advokáta Josefa Lžičaře by lidé žádali obnovu řízení. „Mají totiž právo na to, aby o nich rozhodoval soudce, který splňuje všechny předpoklady pro to, být soudcem,“ komentoval situaci Lžičař.

Plzeňskou kauzou se zabývá i ministerstvo spravedlnosti
V pondělí rozdhodlo vedení fakulty v čele s bývalým ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem o odchodu bývalého děkana a proděkana právnické fakulty - Jaroslava Zachariáše a Ivana Tomažiče. Zároveň se ale včera objevil další problém. Dvě z posledních tří rigorózních prací obhajovaných na fakultě v říjnu nesplňují potřebné požadavky.