Vědci opět vyrazí do pražských ulic

Praha - „Vážení vědy“ je v pořadí už pátá akce iniciativy Fórum Věda žije! Dnešní happening má upozornit na způsob hodnocení vědeckých prací, který vytvořila Rada pro výzkum, vývoj a inovace. Ta je poradním orgánem vlády. Přitom poslední kulatý stůl premiéra Jana Fischera s vědci nevyšel právě proto, že Fischerovi vadí neustálé protesty a demonstrace vědců.

21. července vědci demonstrovali proti vládním plánům na úspory ve vědě. Následně demonstrovali dvakrát znovu v polovině srpna a také šestého října. Poslední demonstrace na náměstí Jana Palacha v Praze byla tedy čtvrtou demonstrací, kterou kulturní a vědecká obec uspořádala. Hlavní cíl zůstává pořád stejný, a to upozornit na to, že vláda škrtá ve výdajích na vědu, přestože slibovala opak.

Akademie věd letos dostala ze státního rozpočtu 5 miliard, další dvě a půl miliardy z grantů a projektů. Příští rok měla o miliardu přijít. Vláda ale nakonec vezme Akademii jen půl miliardy a navíc mají narůstat granty. Osud dalších jednání u kulatého stolu je ale nejistý. Premiér Fischer totiž chce po předsedovi Akademie věd Jiřím Drahošovi, aby se od prostestů vědců v posledních měsících veřejně distancoval.

Video Vědci plánují pátou demonstraci
video

Vědci plánují pátou demonstraci