Dům v Soukenické převzala demoliční firma, práce potrvají 6 týdnů

Praha - Zřícený dům v Soukenické ulici v centru Prahy, jehož trosky na začátku října pohřbily čtyři dělníky, už převzala demoliční firma. Práce by měly začít tento týden, nejprve je ale nutné z objektu vyvézt sutiny. Přední část objektu, která není statisticky narušena, zůstane, jak je, zadní část, kde spadly stropy, bude srovnána se zemí. Práce by měly trvat až šest týdnů. Do objektu se totiž nedostane těžká technika a některé práce bude potřeba dělat ručně.

Na objekt stále dohlíží policie. Do Soukenické nesmí jezdit nákladní auta, aby případné otřesy znovu nenarušily statiku domu.

Podle všeho za tragédii může stavební firma, která objekt rekonstruovala, protože porušila stavební povolení - některé práce byly zřejmě prováděny nad jeho rámec. Dům se s největší pravděpodobností zřítil kvůli neodbornému zásahu do nosné zdi ve sklepě budovy. Hlavní město Praha hodlá podat na stavební firmu trestní oznámení. Magistrát už také připravuje pro firmu pokutu. Jakmile bude znám konkrétní viník, bude po něm město vymáhat náklady. Stavební firma přislíbila odškodné pozůstalým rodinám, zatím se ale tak nestalo.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Případ i nadále šetří soudní znalci.

Trosky zříceného domu v Soukenické
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24