Českem proudí elektřina přes 170 tisíc kilometrů drátů. I přesto zákon neukládá energetikům, aby káceli stromy, které hrozí zřícením do vedení. Tuto povinnost má majitel pozemku. Energetici se údržbě věnují jenom v případě, že majitelé dlouhodobě nic nedělají. „Na tyto prořezy ČEZ poskytuje ročně 150 milionů korun, což si myslíme, že je dostačující částka, která je vždy navyšována,“ uvedla mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová Hendrychová.
Intenzivní kácení pod elektrickými sloupy se vyplatí. Kvůli orkánům Kyrill a Ema, které ochromily například Novohradské hory a Šumavu, začali energetici kácet v průsecích na maximálně povolenou mez téměř plošně. Distribuční společnost zvažovala po opravách dokonce zapuštění drátů do země. Nakonec se ale přiklonila k levnějšímu pečlivému kácení všech stromů a větví v okolí drátů. Díky tomu už nyní nejsou následky tak tragické, což potvrzují i místní starostové.

Reportáž Lucie Pokorné
Podobná opatření by byla vhodná i na dalších místech, například na Jablonecku, kde spadlé stromy odřízly na dva dny od elektřinu teplárnu, a tím i 25 tisíc lidí od tepla. Achillovou patou Velkých Karlovic na Vsetínsku je zase vedení vysokého napětí přímo na okraji lesa. Tentokrát stačil jediný spadlý strom a 2500 lidí v celém údolí bylo čtyři dny bez elektřiny. Blackout přitom trápí další obce na severní Moravě. I šest dnů po kalamitě jsou bez energie stále desítky domácností.
Největším škodám se do budoucna budou energetici snažit zabránit i výměnou drátů vedení za pevnější nebo používáním takzvaných izolovaných vodičů - tedy drátů, které nezkratuje například jediná ulomená větev.