Zdravotním pojišťovnám dojdou příští rok rezervy

Brno - Zdravotní pojišťovny podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra vydávají za léčbu víc peněz, než kolik vybírají na zdravotním pojištění - kvůli současné ekonomické krizi. Rezervy jim podle ministerstva zdravotnictví dojdou příští rok. Na rok 2011 je proto třeba systém změnit, protože jinak by přestal fungovat, domnívá se Šnajdr.

Podle Šnajdra letos zdravotní pojišťovny kvůli krizi vyberou asi o 13 miliard korun méně, než si naplánovaly. Proto je prý optimistický předpoklad, že příští rok vydají pojišťovny za zdravotní péči stejně peněz jako letos. Letošní objem úhrad náměstek označil za nadstandardní.

Šnajdr se domnívá, že poskytování zdravotní péče bude kvůli nedostatku peněz třeba změnit legislativními úpravami. Na místě prý je, aby pojišťovny péči začaly poptávat prostřednictvím obdoby výběrových řízení. Nutností podle něj bude také koncentrace náročné péče i diagnostiky do center.

Náklady na zdravotní péči stále rostou

Náklady zdravotních pojišťoven na zdravotní péči stouply za posledních pět let téměř o čtvrtinu, ze zhruba 156 miliard korun na téměř 194 miliard korun. Mantinely na příští rok určí ministerstvo zdravotnictví, které v těchto dnech připravuje takzvanou úhradovou vyhlášku.

Podle Šnajdra se resort bude snažit nepoškodit v dokumentu zdravotnické skupiny, které se na financování péče pro příští rok dohodly, a to jsou stomatologové, gynekologové a záchranáři. „A hlavně nesmíme způsobit to, že se systém dostane do dluhů,“ řekl náměstek. Podle něj dopady takové situace známe z nedávné minulosti - pojišťovny nemocnicím ani lékařům neplatily včas, a ti se dostávali do platební neschopnosti.