Společnost obviněná z tragédie ve Studénce podala trestní oznámení

Ostrava – Právní zástupce společnosti Bögl a Krýsl podal na stavební úřad v Bílovci trestní oznámení ze zneužití pravomoci veřejného činitele a obecného ohrožení. Úřad vydal povolení pro stavbu mostu, který se loni v srpnu zřítil na mezinárodní vlak. Státní zastupitelství zatím neurčilo, kdo se bude ze strany policie podáním zabývat. Starostka Bílovce i kraj ale chybu odmítají. Policie v souvislosti s tragickou nehodou vznesla v pondělí další obvinění z obecného ohrožení. Tři ze šesti osob pracují právě ve firmě Bögl & Krýsl. Bližší informace k obvinění by měla policie všem účastníkům sdělit ve středu. Z firmy Bögl a Krýsl už bylo obviněno celkem pět lidí.

Podle představitelů společnosti by odpovědnost za tragickou nehodu měli nést i další lidé. „Dnes jsme elektronickou cestou podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Souvisí s činností Stavebního úřadu Bílovec, drážních úřadů či dalších státních institucí,“ řekl právník firmy Radek Ondruš, který současnému vyšetřovacímu týmu vytýká přílišnou jednosměrnost: „Policie si z šesti možných verzí vybrala jedinou. Nezkoumala odpovědnost dalších osob, které železničnímu neštěstí mohly také předejít.“

Mezi mnoha pochybeními, která se v trestním oznámení uvádí, je například nedostatečná kontrola na staveništi. „Nikdo z úředníků na tom místě nebyl. Pokud by podle nás řádně prováděl kontrolní prohlídky stavby, na většinu z vad, v níž znalec viděl příčiny nehody, by jinak musel úředník nutně přijít,“ domnívá se Ondruš. Stavba byla podle něj navíc povolena i v rekordně krátkém čase - během několika týdnů: „V této lhůtě nedostanu stavební povolení ani na králíkárnu.“ Ve stavebním povolení měla chybět i podmínka výluk na trati, k dispozici nebyla ani aktuální stanoviska drážního úřadu a správy železničních cest. Úřad podle oznámení vycházel ze stanovisek, která byla stará dva roky.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Starostka Bílovce si žádného pochybení není vědoma

Starostka Bílovce Sylva Kováčiková ČT řekla, že si žádného pochybení není vědoma. Trestní oznámení je podle ní formou obhajoby společnosti Bögl a Krýsl. Selhání kontrolních mechanismů nevidí ani nadřízený Krajský úřad Moravskoslezského kraje. „Krajský stavební úřad by vstoupil do jednání až v okamžiku, kdy by byly podány námitky či odvolání. To se ale nestalo,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskloslezského kraje Miroslav Novák.

Podle náměstka hejtmana Miroslava Nováka byl za stavbu a staveniště podle smlouvy odpovědný hlavní dodavatel stavby, ODS - Dopravní stavby Ostrava. Společnost ale zatím trestní oznámení v plánu nemá. Policie zatím obvinila tři její zaměstnance, kteří byli přímo zodpovědní za konkrétní realizaci zakázky.