ODS a ČSSD trvají na zdanění náhrad zákonodárců

Praha - Nejsilnější sněmovní strany ODS a ČSSD trvají na zdanění náhrad prezidenta, členů vlády, zákonodárců nebo soudců. Sociální demokraté hodlají podat pozměňovací návrh k novele zákona o dani z přidané hodnoty, který by to zavedl. Občanští demokraté podpoří vše, co ke zdanění náhrad povede. Oznámili to dnes předsedové sněmovních frakcí obou stran Petr Tluchoř (ODS) a Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na zdanění náhrad trvá i KSČM.

Poslanci si chtěli nechat zdanit náhrady, které dostávají například za dopravu, reprezentaci či pronájem kanceláří, současně souhlasili se snížením svých platů o čtyři procenta. Senát jim ale zákon vrátil s tím, že navrhuje zdanění náhrad zrušit. Tvrdí totiž, že úsporný balíček sice obsahuje zdanění náhrad, zákon o platech ale navrhuje jejich daňové osvobození. V praxi by to činilo potíže.

ODS podle Tluchoře podpoří senátní i sněmovní verzi novely zákona o platech. Podle toho, která bude schválena, bude nutné schválit další předlohy. Občanští demokraté by byli podle předsedy své sněmovní frakce spíše pro nový zákon o zdanění náhrad. „Podpoříme ale vše, co povede ke zdanění náhrad,“ dodal.

Sněmovna vrácený zákon projedná na schůzi, která začíná dnes. Pokud by poslanci schválili čtyřprocentní snížení platů všem ústavním činitelům, měl by stát příští rok ušetřit 126,7 milionu korun. Snížení se týká 4800 lidí.