Prvňáčci v Ostrově překvapili šikanou slabších spolužáků

Karlovy Vary – Šikana je na základních školách poměrně častým problémem. Ale zřejmě nikdo by ji nečekal mezi prvňáčky hned dva měsíce po začátku školy. V Ostrově na Karlovarsku však utrpěl teprve 6letý chlapec otřes mozku poté, co ho napadli jeho spolužáci. O problémech mluví i rodiče dalších dětí, vedení školy zatím situaci zlehčuje. Preventivně ale zvýší dozor nad dětmi o přestávkách.

Malý Péťa rodičům tvrdí, že ho napadli dva stejně staří spolužáci. Stalo se to o přestávce na toaletě, kde není dozor učitelů. „Zatáhli ho na záchod, kopli ho do břicha, a vlastně jak ho kopli, tak spadl na topení a bouchnul se do hlavy,“ uvedla matka chlapce. Jeho zranění potvrdila i mluvčí nemocnice v Ostrově Andrea Zvolánková: „Chlapec byl u nás hospitalizován s otřesem mozku na dětském oddělení, v současné době je stabilizován a prochází různými vyšetřeními.“ Dítě do nemocnice převezla jeho matka poté, co jí učitelka zavolala, že synovi není dobře.

Škola jakékoli pochybení odmítá. „Já bych to ani nenazýval rvačkou, protože to bylo pošťuchování na záchodě. Bohužel došlo k tomu, že jeden z těch chlapců narazil hlavou,“ uvedl ředitel školy Rudolf Radoň. Chlapcova matka si však myslí, že škola pochybila, když nezavolala zdravotní pomoc. I rodiče jiných dětí tvrdí, že ve škole není vše v pořádku. Skupina prvňáčků podle nich zavádí další praktiky. „Někteří ti silnější mezi prvňáčky zkrátka těm menším vyhrožují, že buď jim dá svačinu, nebo že bude nějaký fyzický nátlak,“ uvedl otec dalšího žáka. Podle ředitele však učitelé nemají o podobném chování žádné informace.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Odborníci se shodují, že podobné chování je u tak malých dětí výjimečné, a proto je učitelé mohou podcenit. „Právě proto, že se jedná o prvňáčky, nemusí být počáteční signály takového chování vnějším okolím či třeba pedagogickým personálem úplně rozeznány,“ upozorňuje dětská psycholožka Monika Kopárková. Rodiče napadeného chlapce teď zvažují, že se obrátí na policii, aby celou věc ještě prošetřila.