V Česku chybí tisíce vakcín proti tetanu

Praha - Tisíce lidí, kteří potřebují přeočkovat, nedostaly vakcínu proti tetanu. Do konce roku chybí v Česku až 280 tisíc vakcín. Hlavní hygienik Michael Vít přiznal, že na vině je Česká republika, která opozdila objednávku. Výpadek vznikl proto, že státu trvalo dlouho výběrové řízení na dodavatele, a svoji objednávku tak zpozdila o celý měsíc. Navíc od konce srpna chybí dalších 40 tisíc vakcín proti tetanu. „Poslední vakcínu, kterou jsme měli, jsme vyočkovali před šesti týdny. Problémy nám to způsobuje, pacienti chodí a ptají se, protože jim vypršelo očkování,“ říká k tomu lékařka Martina Zajíčková.

„Výrobce na přechodnou dobu zastavil výrobu a náhradní výrobce dodává nepravidelně, takže se potkáváme s výpadky v produkci, které se týkají celého území,“ uvedl Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti. Běžní pacienti ale výpadkem dodávky ohroženi nejsou, neboť přeočkování působí až 15 let.

Hlavní hygienik ovšem musel najít vakcíny pro akutní případy. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto prodloužil trvanlivost 76 tisíc dávek ze zásob jiného výrobce. „V současné době už to je legislativně vyřešeno a já pevně věřím, že do deseti dnů budou vakcíny pro úrazy dostupné v lékárenské síti,“ informoval Vít.

Video Reportáž Terezy Krásenské
video

Reportáž Terezy Krásenské

Dětských praktických lékařů se výpadek takovým způsobem nedotkl. Dětí se musí přeočkovat méně než dospělých a vždy pouze jeden ročník, a to ve 14 letech. Hlavní hygienik slibuje, že vakcíny se v ordinacích objeví v prvním listopadovém týdnu.