Havárie kamionu uzavřela na deset hodin dálnici D1

Brno - Dvě dopravní nehody dnes výrazně zkomplikovaly provoz na dálnici D1 mezi 207. a 210. kilometrem, autostrádu se podařilo zprůjezdnit až před čtvrtou odpoledne. První havárie se stala krátce po půlnoci, když se srazilo osobní a nákladní auto. Kvůli následnému požáru byla dálnice směrem od Vyškova na Brno uzavřena. Zprůjezdnit se ji podařilo až v deset hodin dopoledne, mezitím však jiná nehoda uzavřela opačný směr. Na 209. kilometru havaroval po šesté ráno kamion, jehož řidič při nehodě utrpěl těžká zranění a později jim podlehl. Dálnice zůstala zcela neprůjezdná, kamion totiž zablokoval levý pruh, zatímco v pravém se frézovala vozovka. Úklid následků nehody potom trval téměř deset hodin. Po celou dobu byly před uzavírkou mnohakilometrové kolony.

Kamion havaroval kolem půl šesté ve směru z Vyškova do Brna v úseku, kde silničáři frézují vozovku. Tahač s návěsem se převrátil na levý bok a zablokoval všechny jízdní pruhy dálnice směrem na Brno. Třiačtyřicetiletý řidič podle svých slov přehlédl díry po frézování. Podle vedoucího dálniční policie Bohumila Dvořáka je ale také možné, že se řidiči udělalo špatně nebo se jeho vozidlo porouchalo.

Těžce zraněný řidič byl při vyprošťování celou dobu při vědomí a komunikoval se záchranáři. Lékaři mu podávali kyslík a léky. „Po velice náročném vyproštění, které trvalo skoro tři hodiny, se pacientův stav rapidně zhoršil,“ uvedla mluvčí záchranářů Barbora Zuchová. Ve zdemolované kabině tahače se vzpříčila sedačka a řidiči přimáčkla obě nohy. Vzhledem k těžkým zraněním byla u muže zasahujícím lékařem po velkém úsilí a neúspěšném obnovení základních životních funkcí nakonec konstatována smrt.

Video Reportáž Barbory Telferové
video

Reportáž Barbory Telferové

Protože souprava zasahovala i do středového pásu a k vyprošťování muže bylo nutné nasadit speciální techniku, dálnici policisté na více než tři hodiny uzavřeli v obou směrech, směr na Brno zůstával uzavřen i nadále.

Hasiči museli v kritickém místě odstraňovat nejen havarovaný kamion na 209. kilometru, ale i zničené nákladní auto na 207. kilometru ve směru na Vyškov a Ostravu. Tento vůz shořel krátce po půlnoci poté, co do něj za dosud nejasných okolností zezadu narazilo osobní vozidlo Mini Cooper. Zraněného řidiče vozidla, které zůstalo zaklíněné pod návěsem, vyprostila posádka kamionu a předala zdravotníkům. Škoda se odhaduje na 1,5 milionu korun.

/*json*/{"map":{"lat":49.2077289297,"lng":16.7472839355,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.180805710992,"lng":16.789855957031,"type":"23","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Při nehodě na 207. kilometru dálnice D1 došlo k požáru havarovaných aut.
Zdroj: www.firebrno.cz
Autor: HZS Jihomoravského kraje