Zrušení Dělnické strany žádá ministerstvo vnitra a brzy o něm bude jednat soud. Dnes už policisté pozatýkali 24 lidí, je mezi nimi i lídr kandidátky Dělnické strany v Praze Patrik Vondrák. Toto číslo ale nemusí být konečné. Informace o zásahu jsou totiž jen velmi kusé, policie celou akci zatím nechce komentovat. Detektivové od brzkého rána zasahovali v Praze, Hodoníně, Českých Budějovicích nebo Mimoni.
Na jihu Čech vtrhla ráno asi desítka policistů do bytu v domě na sídlišti Vltava a zadržela jednoho muže. Šlo o Kamila Víta, kytaristu českobudějovické kapely Imperium, v Česku považované za jednu z předních neonacistických kapel. Policisté jeho byt včetně sklepa prohledávali skoro pět hodin. S sebou si odnesli několik pytlů s neznámým obsahem. Zabavovali především počítače, knihy a hudební nosiče.

Petra Vejvodová a Robert Schuster v Událostech, komentářích
Petra Vejvodová a Robert Schuster v Událostech, komentářích
21.10.
Reportáž Terezy Kručinské a Karla Rožánka
Tomáš Vandas:
„Považuji to za politický akt. Je to jednoznačně motivováno snahou zastrašit naše lidi, naše sympatizanty.“
Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas v tiskovém prohlášení uvedl, že policejní akci považuje za zoufalou snahu vlády najít důkazy o protiprávním jednání členů či sympatizantů Dělnické strany. Domovní prohlídku podle něho detektivové provedli i u místopředsedy Dělnické mládeže a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáše Sombatiho. Dělnická mládež byla také jedním ze svolavatelů demonstrace před Úřadem vlády. Zatčené přišel podpořit i Sombati a další členové Dělnické strany. „Byl mu zabaven počítač a samolepky, které zvaly na akci Dělnické strany 28. října a 17. listopadu, a další osobní věci,“ dodal Vandas.
Příkaz k domovním prohlídkám dalo obvodní státní zastupitelství Brno-venkov, stejně jako v obdobném případě zatýkání pravicových extremistů v červnu tohoto roku. Tehdy detektivové ÚOOZ zatkli a následně obvinili deset lidí. „Je tedy pravděpodobné, že začala nová vlna zatýkání údajných příznivců pravice,“ řekl advokát, který už zastupoval několik lidí zadržených při první razii. Akce údajně souvisí i s koncerty, které radikálové pořádali. První zpráva o druhé vlně zatýkání mezi pravicovými radikály se na internetu objevila už v srpnu. A to přímo na stránkách neonacistického Národního odporu. Podle ministra vnitra Martina Peciny se takové zásahy budou opakovat, dokud bude docházet k trestné činnosti.
Při minulém zásahu policie obvinila deset lidí
Policie po červnovém zásahu všech deset zadržených obvinila z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, všichni prý patří mezi členy neonacistického Národního odporu. Čtyři z nich jsou pořád ve vazbě. Od dubna loňského roku měli organizovat 11 koncertů s vědomím, že jak kapely, tak lidé v publiku šíří myšlenky neonacismu, rasismu a xenofobie. Všichni obvinění ale popírají, že by se dopustili jakéhokoliv trestného činu.
Po zatčení nacionalistů následovala série protestů v různých městech po celé zemi. Naposledy se sešly asi tři desítky lidí před Úřadem vlády v Praze, v září protestovalo 150 stoupenců krajní pravice před brněnskou vazební věznicí, kam bylo pět obviněných umístěno.
Na internetových stránkách Národní odpor tvrdí, že policie při červnovém zatýkání skupiny postupovala nezákonně: záměrně demolovala zařízení bytů, vyhrožovala rodinám zatýkaných, a přestože nikdo nekladl odpor, počínala si zbytečně brutálně.