Mezi Fischerovy priority patří úspory, ČSA či školství

Praha - Vláda premiéra Jana Fischera nebude dělat zásadní změny v klíčových resortech a bude se snažit o úsporné hospodaření, protože ekonomická krize není minulostí. Poslancům to dnes ve sněmovně ohlásil premiér Jan Fischer, když představil programové priority své vlády do termínu řádných parlamentních voleb na jaře 2010. Vláda podle něj nebude zahajovat nové privatizace, nemůže ale odkládat rozhodnutí o prodeji ČSA či o obří zakázce na likvidaci ekologických škod. Premiér chce také bojovat s korupcí, nebo aktivně postupovat proti extremismu. Zároveň Fischer ocenil vládní kabinet za to, že zvládl svou funkci v dosavadních pěti měsících.

Pokud nenastane nepředvídaný propad ekonomiky, nebude Fischerova vláda předkládat sněmovně další verzi balíčku úsporných opatření. Ekonomická krize však podle premiéra není minulostí a chce vládu vést k opatrnosti a šetření. Zároveň se chce Fischer v blízké budoucnosti věnovat rozvoji čerpání financí z evropských fondů. Vláda rovněž navrhne v dalších měsících pouze takové zákony, které mají evidentní šanci na přijetí ve sněmovně.

Jan Fischer:

0„Povedu vládu k rozumné a vyvážené politice mezi sociální ohleduplností a solidaritou na straně jedné a realističností a podporou podnikatelského sektoru na straně druhé.“

Video Projev Jana Fischera o prioritách vlády
video

Projev Jana Fischera o prioritách vlády

Projev Jana Fischera o prioritách vlády

PP 10:00, 21.10.2009

Reportáž Alice Schinabekové a Olgy Málkové

Fischer chce svůj kabinet dále vést proevropským směrem. Za svou prioritu považuje úspěšné dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Proto hodlá vést s evropskými partnery dialog o vytvoření prostoru pro konečný podpis smlouvy prezidentem Václavem Klausem. Fischer je rovněž připraven navrhnout vlastního kandidáta na eurokomisaře v případě, že nedojde ke shodě napříč politickým spektrem.


Fischer se chystá komunikovat i reformovat

„Budu v řízení země pokračovat podle stejných principů jako v uplynulých pěti měsících,“ ohlásil Fischer. Díky této kontinuitě chce premiér dál vést zemi politicky neutrálně. Fischer chce také nadále komunikovat s parlamentem i politickými stranami a přikládá tomuto postupu zvláštní důležitost. „Povedu ministry, aby nadstandardně komunikovali s parlamentními výbory a informovali je o své činnosti,“ řekl.

Vláda se podle premiéra chystá pokračovat v reformě školství a financování vědy a výzkumu. „Spravedlivé a efektivní rozdělování podpory vědeckým institucím je nutnou podmínkou, aby vědecké organizace byly schopny obstát v konkurenci,“ uvedl Fischer. Vláda chce dokončit reformu financování vědy, a to tak, aby peníze nemířily primárně institucím, které na ně uplatňují historické nároky.

Šéf ODS Mirek Topolánek Fischerův projev ocenil: „Jan Fischer ukázal, že stojí rovnýma nohama na zemi. Představil střídmý pohled na možné cíle vlády.“ Kritiky se Fischer nedočkal ani u socialistů. „Vláda má důvěru sněmovny. Jiná vláda než-li úřednická za situace rovnováhy politických sil ve sněmovně není ani možná,“ uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Jan Fischer
Jan Fischer
Více fotek
  • Jan Fischer autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1189/118856.jpg
  • Vláda ve sněmovně autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1189/118872.jpg