Pokud nenastane nepředvídaný propad ekonomiky, nebude Fischerova vláda předkládat sněmovně další verzi balíčku úsporných opatření. Ekonomická krize však podle premiéra není minulostí a chce vládu vést k opatrnosti a šetření. Zároveň se chce Fischer v blízké budoucnosti věnovat rozvoji čerpání financí z evropských fondů. Vláda rovněž navrhne v dalších měsících pouze takové zákony, které mají evidentní šanci na přijetí ve sněmovně.
Jan Fischer:
„Povedu vládu k rozumné a vyvážené politice mezi sociální ohleduplností a solidaritou na straně jedné a realističností a podporou podnikatelského sektoru na straně druhé.“

Projev Jana Fischera o prioritách vlády
Projev Jana Fischera o prioritách vlády
PP 10:00, 21.10.2009
Reportáž Alice Schinabekové a Olgy Málkové
Fischer chce svůj kabinet dále vést proevropským směrem. Za svou prioritu považuje úspěšné dokončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Proto hodlá vést s evropskými partnery dialog o vytvoření prostoru pro konečný podpis smlouvy prezidentem Václavem Klausem. Fischer je rovněž připraven navrhnout vlastního kandidáta na eurokomisaře v případě, že nedojde ke shodě napříč politickým spektrem.
Fischer se chystá komunikovat i reformovat
„Budu v řízení země pokračovat podle stejných principů jako v uplynulých pěti měsících,“ ohlásil Fischer. Díky této kontinuitě chce premiér dál vést zemi politicky neutrálně. Fischer chce také nadále komunikovat s parlamentem i politickými stranami a přikládá tomuto postupu zvláštní důležitost. „Povedu ministry, aby nadstandardně komunikovali s parlamentními výbory a informovali je o své činnosti,“ řekl.
Vláda se podle premiéra chystá pokračovat v reformě školství a financování vědy a výzkumu. „Spravedlivé a efektivní rozdělování podpory vědeckým institucím je nutnou podmínkou, aby vědecké organizace byly schopny obstát v konkurenci,“ uvedl Fischer. Vláda chce dokončit reformu financování vědy, a to tak, aby peníze nemířily primárně institucím, které na ně uplatňují historické nároky.
Šéf ODS Mirek Topolánek Fischerův projev ocenil: „Jan Fischer ukázal, že stojí rovnýma nohama na zemi. Představil střídmý pohled na možné cíle vlády.“ Kritiky se Fischer nedočkal ani u socialistů. „Vláda má důvěru sněmovny. Jiná vláda než-li úřednická za situace rovnováhy politických sil ve sněmovně není ani možná,“ uvedl šéf ČSSD Jiří Paroubek.
