Děti ve školce u Plzně onemocněly meningokokovou infekcí

Sedlec - Tři malé děti z mateřské školky v Sedlci u Starého Plzence na Plzeňsku onemocněli meningokokovou infekcí skupiny C. Podle lékařů je však průběh nemoci u dětí dobrý a léky zabírají - onemocnění se zřejmě podařilo zachytit včas a nemělo by mít ty nejhorší následky. Děti leží na infekčním oddělení plzeňské fakultní nemocnice a jsou v relativně dobrém zdravotním stavu. V nemocnici by mohly být zhruba dva týdny.

Školku navštívili lékaři z krajské hygieny a nařídili preventivní opatření. Školku neuzavřeli, neboť inkubační doba u nemoci je krátká a meningokok by se už projevil. Děti i personál vyšetřili a preventivně jim nasadili antibiotika. Zatím nevědí, proč infekce vypukla. "Zatím nelze určit, zda infekci přineslo jedno dítě a děti ji mezi sebou přenášely. Děti takto nízkého věku jsou ale hned po dospívajících druhou nejrizikovější skupinou, kterou meningokok postihuje, uvedla lékařka krajské hygienické stanice Ivana Morávková.

Podle krajského epidemiologa Petra Pazdiory je výskyt tří případů meningokoka v jednom kolektivu zcela ojedinělý. Další případy v kraji nyní nejsou. Meningokokovou nákazou onemocní ročně v kraji pět až deset lidí. „Doktoři nás sice ujišťovali, že k tomu není důvod. Ale nikdo se mi přece nemůže divit. Malou jsem pořád sledovala. Teď leží na jednotce intenzivní péče na infekčním oddělení na Borech a už je to prý lepší,“ řekla listu matka jednoho z dětí. „No ještě nám nikdo nepotvrdil, že máme vyhráno. Snad to bude dobré,“ dodala.

Video Vstup Miroslavy Vildové
video

Vstup Miroslavy Vildové

Meningokokovému onemocnění skupiny C lze předcházet očkováním. Ač je největším strašákem meningokok skupiny B, proti kterému očkování neexistuje, velkým ohrožením je i meningokok C.