Právníci z Allen&Overy zřejmě pracovali pro stát i pro Bakalu

Praha – Právnická firma Allen&Overy, kterou si stát najal při privatizaci Ostravsko-karvinských dolů, pracovala i pro společnosti spojené s finančníkem Zdeňkem Bakalou. Ten nyní doly prostřednictvím skupiny RPG ovládá. Podezření ze střetu zájmů, na které upozornilo sdružení nájemníků bytů OKD, nyní prověří Česká advokátní komora, a to hned poté, co obdrží stížnost sdružení. Střet zájmů přitom komora považuje za jeden z nejtěžších prohřešků a neoficiálně dodává, že podobných případů v advokacii stále přibývá.

Když stát v roce 2004 prodával firmě Karbon Invest svůj podíl v OKD, na právní služby si najal firmu Allen&Overy. Podíl na základě exkluzivity získal Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy a nakonec skončil v rukou skupiny RPG spojených s finančníkem Zdeňkem Bakalou. Součástí smlouvy byl i závazek, že pokud by nový majitel prodával podnikové byty, budou mít nájemníci předkupní právo. Tento závazek ale RPG v červnu vypověděla. Dostala se tak do sporu s ministerstvem financí, které výpověď neuznalo, a hrozí dokonce soudním sporem.

Ministerstvo si kvůli hrozící výpovědi nechalo loni smlouvu znovu posoudit a také tentokrát si k tomu najalo společnost Allen&Overy, která se na ní podílela už před pěti lety. „Já jsem si nechal zpracovat posudky advokátní kanceláří Allen& Overy, což je poměrně významná renomovaná kancelář, právě na ty pasáže smlouvy, na které upozorňujete,“ vysvětlil již dříve Miroslav Kalousek výběr právní kanceláře.

Video Reportáž Roberta Maleckého
video

Reportáž Roberta Maleckého

Nájemníci: Pozor, Allen& Overy je ve střetu zájmů

Sdružení nájemníků bytů OKD teď přišlo s překvapivým zjištěním. Právní kancelář totiž vedle státu pracovala i pro společnost RPG Holdings, jednu ze společností Bakalova impéria. To, že skupině pomáhala se studií o postupném rozprodeji nemovitostí OKD, právníci dokonce uvádějí na svých internetových stránkách. „Zodpovědnost nese jednoznačně ministerstvo financí, které si má ohlídat, jestli právní kancelář, která pro něj pracuje a zastupuje zájmy státu, náhodou nepracuje také pro protistranu,“ myslí si předseda sdružení nájemníků Roman Macháček.

Ministerstvo si chce nejprve počkat na výsledek šetření advokátní komory, o střetu zájmů prý nevědělo a chce jej prošetřit. Střet zájmů popírá ve svém prohlášení i právní kancelář: „Jsme přesvědčeni, že naše právní poradenství nebylo v žádném případě poskytnuto v rozporu s pravidly pro konflikt zájmů. S ohledem na skutečnost, že celá věc může být předmětem řízení u České advokátní komory, nemůžeme ji více komentovat.“ Jakmile advokátní komora stížnost dostane, zahájí šetření.

Cesta státního podílu v OKD
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24