Úředníci udělali chybu při přípravě R35, nespravedlnosti zabránil až soud

Pardubice – Rychlostní silnice R35 možná povede kvůli chybě úředníků jinudy, než bylo schváleno. Od tzv. jižní varianty, kterou schválilo politické vedení kraje, se její trasa v úřednické verzi odchýlila tak, že má severně od Litomyšle procházet pozemky soukromého zemědělce Jana Vaňouse. Tomu hrozí vyvlastnění majetku a cítí se úředním postupem podveden. Postavil se za něho ale nejvyšší správní soud a pardubický krajský úřad by teď měl situaci vyřešit.

Zemědělec Jan Vaňous poukazoval na rozpor mezi schválenou trasou R35 a tím, co představili krajští úředníci, již před třemi lety. Zůstal tehdy nevyslyšen a stavbě přes jeho pozemky teď zabránil teprve Nejvyšší správní soud. „Bereme to jako podvod a úskok ze strany krajského úřadu v Pardubicích,“ komentoval úřednické chování Jan Vaňous.

Přes soudní rozhodnutí je vedoucí odboru strategického rozvoje kraje Pavel Kalivoda přesvědčen o tom, že úředníci postupovali správně a k výroku soudu se nepostavil jednoznačně. „Soudy mohou rozhodovat podle nejrůznějších kritérií a nejsem schopen dohlédnout těch kritérií,“ řekl úředník.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Chybu úředníků ovšem připustil pardubický hejtman Radko Martínek i jeho předchůdce Ivo Toman, který je nyní vládním zmocněncem pro dostavbu R35. „Je to záležitost celého úředního postupu,“ upozornil hejtman Martínek. Není ale jasné, zda budou odpovědní úředníci za chybu potrestáni. O tom Martínek rozhodne až poté, co celý případ přezkoumá.

Jan Vaňous je ale úřednickým chováním znechucen a hovoří o tom, že jestli se situace nevyřeší, z Pardubického kraje se odstěhuje.