Bém lobboval za povolení pro černou stavbu

Praha/Pardubice - Pražský primátor Pavel Bém podle informací České televize lobboval za legalizaci stavby skladu za 100 milionů korun. Ten v Pardubicích postavila bez řádných povolení firma, kterou vlastní Bémův přítel Zbyněk Kareš. Bém telefonoval pardubickému primátorovi a svému stranickému kolegovi Jaroslavu Demlovi a podle svědka telefonátu na něj naléhal, aby pardubická radnice pomohla stavbu dodatečně legalizovat. Bém takovou intervenci popřel. Kareš ale v minulosti Bémovi pronajal vilu v pražských Vokovicích, a to za výhodných podmínek.

Bém volal primátorovi Pardubic a stranickému kolegovi Jaroslavu Demlovi v devět hodin večer. Během rozhovoru se Pavel Bém detailně zajímal o černou stavbu skladu za sto milionů v Pardubicích. „Řekl jsem mu, jaký je stav, co firma D+D udělala a čeho se dopustila. V rozhovoru jsem ho informoval o celém komplexu protizákonných jednání, jichž se firma dopustila,“ uvádí k obsahu rozhovoru pardubický primátor Jaroslav Deml.

Deml vedl rozhovor s primátorem Prahy před několika svědky. To však volající nevěděl. „Zdálo se mi, že primátor Bém usiluje o to, aby Pardubice co nejvíce usnadnily tuto stavbu a její vznik. Rozhodně to byl tlak na to, aby se s tou stavbou něco dělo a aby byla umožněna. To je strašné, protože pražský primátor nebyl zvolen, aby ovlivňoval dění v Pardubicích, tady byli zvoleni jiní,“ komentuje rozhovor pardubický zastupitel Miroslav Petráň. „Že bych intervenoval ve prospěch nějaké firmy, to je tak neuvěřitelná fantasmagorie, že se tomu musím smát, já ani nevím, co to je za firmu,“ brání se Bém.

Video Reportáž Štěpánky Martanové a Vlastimila Weinera
video

Reportáž Štěpánky Martanové a Vlastimila Weinera

„Pavel Bém má jasný zájem, aby stavba dostala povolení“

Podle serveru iDnes.cz Petráň rovněž uvedl, že podobný tlak na šéfy pardubické radnice se uskutečnil i při Velké pardubické, které se Bém účastnil. „Pavel Bém má jasný zájem na tom, aby stavba dostala potřebná povolení. Tyto informace mám od svých politických kolegů z Vrchlabí,“ uvedl pardubický zastupitel za ČSSD Jindřich Tauber.

Společnost D+D začala v lokalitě Semtín skladištní haly stavět na podzim loňského roku a ještě letos v červnu neměla stavební povolení. Nyní stavební práce stojí a firma má čas zhruba do konce roku doplnit všechny náležitosti nutné pro dodatečné povolení stavby. Později město zjistilo, že firma opět bez stavebního povolení dokončila silniční výhybnu pro kamiony.

Kareš pronajímá Bémovi jako příteli luxusní vilu za polovinu ceny

Společnost D+D Park Pardubice spoluvlastní kamarád Pavla Béma podnikatel Zbyněk Kareš. Ten podle Mladé fronty Dnes pronajímá Pavlu Bémovi luxusní vilu v Praze-Vokovicích za polovinu ceny v místě obvyklé. Kareš koupil vilu údajně jako dlouhodobou investici pro svého syna. Bémovi ji pronajal za 22 tisíc korun, to bylo zhruba za polovinu tržního nájmu a údajně jen díky jejich dlouholetému přátelství.

Stavba logistického centra v Pardubicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24