Soud osvobodil lékařku, která měla rozšířit epidemii žloutenky

Praha - Obvodní soud pro Prahu 4 dnes osvobodil lékařku infuzního oddělení pražské polikliniky Budějovická Evu Žážovou, viněnou z rozšíření epidemie hepatitidy typu C, která se v zařízení vyskytla v roce 2001. Obžaloby z obecného ohrožení zprostil také dvě zdravotní setry. Oznámil to lékařčin advokát Petr Kšáda. Rozsudek podle něj není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. Podle obžaloby dostalo hepatitidu 17 lidí. Kvůli vysokému počtu nakažených hrozilo zdravotnicím až deset let vězení.

Lékařka a sestry podle státního zastupitelství nedodržovaly předepsané hygienické postupy a podmínky při aplikaci infuzí. Nepoužívaly prý sterilní jehly a rukavice a neizolovaly nakažené pacienty.

„Podle předsedkyně senátu Libuše Jungové se nepodařila prokázat příčinná souvislost mezi nemocí a infuzním oddělením,“ uvedl ale Kšáda. Podle právníka soud uznal, že obžaloba byla založena na pravděpodobnostech a někteří svědci prý byli nevěrohodní.

Žloutenka se velmi špatně léčí, u starších lidí je to téměř beznadějné. Státní zastupitelství uvedlo, že několik lidí v důsledku nemoci později zemřelo. Podle znaleckého posudku prý bylo na oddělení vydáno mnohem méně jehel a stříkaček, než mělo být. Také hygienici v té době zjistili ve zdravotnickém zařízení pochybení, oddělení bylo kvůli nim na několik měsíců uzavřeno.

Šest pacientů podalo žalobu o náhradu škody. U soudu neuspěli

Lékařka i sestry obvinění od počátku odmítaly. Shodně se bránily tím, že postupovaly zcela běžným způsobem. Pokaždé si myly ruce, na každý zákrok používaly nové jednorázové jehly a veškeré ostatní věci měly dezinfikované. Rukavice prý většinou nepoužívaly, podle nich však slouží pouze pro ochranu zdravotnického personálu.

Kvůli nákaze podalo již v roce 2003 šest lidí žalobu o náhradu škody. Do médií se dostal případ ženy, která požadovala po tehdejším provozovateli polikliniky, společnosti Centromed, 370 tisíc korun a měsíční rentu. Právě ona tvrdila, že příčinou epidemie bylo opakované používání jednorázových jehel a stříkaček. Pacienti se svými žalobami u soudu neuspěli.