Ústavní soud na straně Benešové, justiční mafii může znovu soudit Cepl

Brno - Kauzou údajné justiční mafie se bude zřejmě znovu zabývat soudce Vojtěch Cepl ml., Ústavní soud totiž zrušil verdikt vrchního soudu, který Ceplovi případ odebral. Soudci tak vyhověli bývalé nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, která si na odebrání případu stěžovala. Poukazovala přitom na to, že podle ústavy bylo porušeno její právo na zákonného soudce. Celou kauzu odstartoval výrok Benešové, která označila současnou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou a lidi kolem ní za justiční mafii. Ti ji za to žalovali; v soudním sporu ale neuspěli - Cepl ml. dal za pravdu Benešové.

„Je to jasné vítězství, důkaz, že se tu nesmí jen tak žonglovat s kauzami,“ řekla Benešová.

Podle soudkyně zpravodajky Michaely Židlické je v zájmu všech účastníků řízení i české justice jako celku, aby kauzu dořešil stejný soudce. Špatné odůvodnění odnětí věci zákonnému soudci by totiž předem znehodnotilo a znevěrohodnilo výsledek. Jako příklad uvedla údajnou korupční kauzu Jiřího Čunka, která se stěhovala z přerovského státního zastupitelství do Jihlavy. V očích veřejnosti to prý zdiskreditovalo celé vyšetřování. „Je nepochybně i v zájmu vedlejších účastníků, aby v řízení pokračoval týž samosoudce. Je-li smyslem jejich žaloby ochrana jejich dobrého jména a profesní pověsti, jakož i pověsti české justice jako takové, což lze dovodit i z toho, že požadují, aby stěžovatelce (Benešové) byla uložena povinnost o své případné omluvě vyrozumět média, odnětí věci soudci Ceplovi případný úspěch vedlejších účastníků v očích veřejnosti předem znehodnocuje,“ odůvodnila verdikt Židlická.

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Reportáž Terezy Kručinské

udal 22 10 9

Tomáš Němeček v Událostech, komentářích

Odůvodnění rozsudku

Verdikt Ústavního soudu ohledně stížnosti Marie Benešové

Protistrana Cepla nechce, podá námitku

Právník Josef Lžičař, který zastupuje nejvyšší žalobkyni Renatu Veseckou, se domnívá, že Cepl stejně nebude moci kauzu dotáhnout do konce. Soudce se prý o případu nevhodně vyjadřoval v médiích, což jej diskvalifikuje. „Pravděpodobně kvůli tomu podáme námitku podjatosti,“ řekl Lžičař.

Vojtěch Cepl ml. loni ve sporu špiček justice s bývalou nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou dal za pravdu právě Benešové, která osoby kolem nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké označila za justiční mafiány. Vrchní soud ale jeho rozsudek zrušil a nařídil, aby druhé kolo pře vedl jiný soudce. Podle vrchního soudu Cepl závažně chyboval, nerespektoval některá práva účastníků řízení a nepřípustně spekuloval. Jenže k rozhodnutí dal i dodatek, že případ znovu Cepl soudit nesmí. Také advokáti Vesecké a spol. tvrdili, že Cepl není nezávislý a že jeho rozhodnutí bylo nesrozumitelné. Překvapivé a neobvyklé rozhodnutí vrchního soudu ale v březnu kritizovala právnická obec, odborníci v této souvislosti poukazovali na zásadní poznámku v Ústavě ČR, kterou podle nich vrchní soud obešel: „Nikdo nesmí být odňat svému zákonnému soudci.“ Jinými slovy, soudce je určen předem a nemůže ho jen tak vystřídat jiný. A právě na to ve své stížnosti poukazovala Benešová. Vrchní soud se k dnešnímu rozhodnutí Ústavního zatím odmítá vyjádřit. Počká si na jeho písemnou podobu. Podobně reaguje i sám Vojtěch Cepl mladší. A ten by měl rozhodnout - jako staronový soudce - o tom, kdy se kauza justiční mafie začne znovu projednávat.

Benšové advokát Petr Hála dnes u soudu poukazoval právě na to, že většina odborné veřejnosti přijala Ceplovo rozhodnutí kladně. Nic špatného nevidí ani na tom, že Cepl verdikt komentoval v médiích. „Je žádoucí, aby soudce byl schopen na veřejnosti obhajovat své rozhodnutí,“ tvrdil Hála.


Bývalá státní zástupkyně v prosinci roku 2007 označila několik justičních představitelů včetně současné nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery za justiční mafii. Podle ní zasahovali do vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Někteří takto označení činitelé následně Benešovou zažalovali. Cepl žalobu zamítl s vysvětlením, že se při vyšetřování lidoveckého předsedy někteří ze jmenovaných opravdu několikrát setkali a sdělovali si informace, které si vyměňovat neměli. Rozsudek je ale zatím nepravomocný.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24