Staronovým rektorem Univerzity Karlovy je Hampl

Praha - Václav Hampl zůstane ve funkci rektora University Karlovy (UK) další 4 roky. Staronového univerzitního šéfa zvolili členové akademického senátu pětapadesáti hlasy z celkových sedmdesáti jako jediného kandidáta. Hampl slíbil, že finančně odmění výzkumné týmy s příslušným výkonem, chce také přidat doktorandům na stipendia. Má také v úmyslu sjednotit vizuální styl všech sedmnácti fakult.

Profesor Hampl (1962) vystudoval na Přírodovědecké fakultě UK obecnou biologii, specializuje se v oblasti fyziologie. Univerzitu vede od roku 2006, za jeho šéfování škola například ostře vystoupila proti privatizaci univerzitních nemocnic. Akademikové z UK také odmítli návrh reformy vysokých škol připravený ministerstvem školství a vypracovali vlastní koncepci.

Václav Hampl otevřeně kritizuje některé změny, se kterými počítá tzv. bílá kniha reformující vysoké školství. Pokud by začala platit, rektora by napříště nevolil akademický senát, ale vybírali by ho politici. „Politizace řízení vysokých škol je jedna z hlavních věcí, která mi tam vadí, považuji to za principiálně špatnou věc,“ uvedl pro ČT staronový rektor.

Video Reportáž Evy Davidové
video

Reportáž Evy Davidové

Jako svou prioritu si však předsevzal udělat z Karlovy univerzity vrcholnou vzdělávací a výzkumnou instituci nejen v České republice, ale i ve střední Evropě. Bude také usilovat o přijetí UK do ligy nejlepších evropských výzkumných univerzit.

0

Vizitka rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla

  • Datum a místo narození: 1. července 1962, Praha
  • Vzdělání: Přírodovědecká fakulta UK (1985), interní aspirant na Fakultě dětského lékařství UK (1985 až 1989), kandidát věd (1990), docent (1998), doktor věd (2001), profesor (2002)
  • Pedagogická a odborná činnost: postupně vědecký pracovník, odborný asistent, docent a nyní profesor Ústavu fyziologie 2. lékařské fakulty UK (1990 až 1993 a od roku 1996 dosud), působení na lékařské fakultě Minnesotské univerzity v USA (1991 až 1996)
  • Funkce v akademických orgánech: člen Akademického senátu UK (2000 až 2005), předseda Akademického senátu UK (2002 až 2005), člen Akademického senátu 2. lékařské fakulty UK (od roku 2005), od února 2006 rektor UK
  • Rodina: ženatý, má tři děti
  • Ostatní:
  • ve výzkumu se zaměřil na plicní cirkulaci a plicní hypertenzi, autor více než 40 článků a studií o původní vědecké práci v odborných časopisech
  • nikdy nebyl členem žádné politické strany, od roku 2002 do roku 2006 zasedal v zastupitelstvu Rudné u Prahy
  • působí mimo jiné v Grantové agentuře UK, je členem vědecké rady Masarykovy univerzity a vědecké rady Univerzity Komenského v Bratislavě, od roku 2006 je místopředsedou České konference rektorů, zasedá v Akademickém senátu 2. lékařské fakulty UK.
Václav Hampl
Václav Hampl