Zrušením části územního plánu zatím není ohrožena stavba R35

Pardubice - Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil část územního plánu Pardubického kraje, zatím výstavbu rychlostní silnice R35 neohrožuje, uvedl ředitel pardubické správy Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. Pardubický kraj územní plán nyní měnit nebude, nejdříve musí dokončit takzvané zásady územního rozvoje, které změny dokumentu umožní. Důvodem zrušení části územního plánu byla stížnost soukromého zemědělce Jana Vaňouse z Bohuňovic u Litomyšle, přes jehož pozemky má R35 vést a který proti trase silnice vystupoval již dříve.

Podle soudu jej kraj poškodil, do územního plánu při schvalování zapracoval úplně novou trasu, která se předtím neprojednávala, což je podle soudců nezákonný postup. Zemědělec Jan Vaňous poukazoval na rozpor mezi schválenou trasou R35 a tím, co představili krajští úředníci již před třemi lety.

Přes soudní rozhodnutí je vedoucí odboru strategického rozvoje kraje Pavel Kalivoda přesvědčen o tom, že úředníci postupovali správně a k výroku soudu se nepostavil jednoznačně. „Soudy mohou rozhodovat podle nejrůznějších kritérií a nejsem schopen dohlédnout těch kritérií,“ řekl úředník.

Rozhodnutí možná v budoucnu zkomplikuje budování silnice, jež má jako alternativa dálnice D1 spojit východní Čechy s Moravou. V Pardubickém kraji se již dokončuje jedna její část, mimoúrovňová křižovatka u Opatovic nad Labem s napojením na dálnici D11. Zatím však přímé riziko zpoždění stavby nehrozí.

Pardubický kraj zvažuje, jak chybu v územním plánu napravit. Novou trasu silnice do územního plánu zakreslovat nebude, neboť v současnosti připravuje zásady územního rozvoje. „Nevíme, kdy je dokončíme, určitě to ale bude později, než se původně plánovalo, tedy na jaře,“ řekl Kalivoda.