Poslanci žádají ministerstvo o více peněz pro akreditační komisi

Praha - Ministerstvo školství by mělo akreditační komisi zvýšit rozpočet a umožnit jí přijmout více administrativních pracovníků a odborníků. Usnesl se na tom sněmovní školský výbor, který se sešel speciálně kvůli kauze na plzeňské právnické fakultě, kde chybí některé práce studentů. Část lidí navíc možná fakultu absolvovala nestandardně rychle.

„Přijali jsme usnesení, že chceme, aby akreditační komise měla lepší administrativní, personální a odborné zázemí a také aby byla posílena finančně. Cílem je, aby za stávajícího legislativního stavu mohla lépe vykonávat kontrolní činnost,“ uvedla poslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle předsedkyně komise Vladimíry Dvořákové se díky těmto opatřením bude moci orgán více zabývat hodnocením institucí jako celku, nikoliv posuzováním pouze jednotlivých oborů. Právě tak lze prý odhalit různá pochybení.

„Pomohlo by nám to, protože na hodnocení nejezdí jenom členové komise, ale i odborníci z praxe, studenti, zástupci rady vysokých škol z dalších univerzit, a nikdy jsme jim kromě diet nemohli pořádně nic dát,“ uvedla Dvořáková. O jakou částku by mělo jít, ale neřekla. Sama prý nemá představu, protože s penězi nehospodaří: „Jde mi o důstojné chování, o to, že když se někde přespává, aby to bylo slušné ubytování, aby lidé dostali nějakou korunu za to, že tráví víkend velmi náročnou prací. Nepočítám, že by tím někdo mohl zbohatnout.“

Ondřej Liška:

„Vyšetřovací komise je, jak známe ze seriálu Jistě, pane ministře, nejlepší cesta, jak něco zamést pod koberec. Proto ji nepodpořím.“

Výbor se kromě toho bude každý měsíc scházet a řešit posun kauzy a vyšetřování. „Každý měsíc budeme kontrolovat, jestli ministerstvo školství a akreditační komise činí, co má. Vždy nám přednesou své zprávy,“ řekl předseda školského výboru Walter Bartoš. V souvislosti s tím zpochybnil význam vyšetřovací komise, kterou chce sněmovna ke kauze právnické fakulty zřídit. Komunistický poslanec Miroslav Grebeníček zase prohlásil, že komisi nepodpoří už jen proto, že bývalý děkan fakulty Milan Kindl žádá sněmovnu o její zřízení.