Soud potvrdil ukrajinské mafii většinu rozsudků za padělky peněz

Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes za přísných bezpečnostních opatření potvrdil většinu původních rozsudků nad členy ukrajinské mafie za prodej padělaných peněz a další trestné činy. Nejvyšší tresty si odnesl Ukrajinec Vady Karapetyanov a Srb Dragoman Tošičov, které soud poslal shodně na 12 let do vězení. Karapetyanovi trest o rok snížil, Tošičovi potvrdil. V několika případech případy vrátil do Brna k dalšímu projednání. Luhaňská brigáda patří v současnosti podle kriminalistů k nejlépe organizovaným mafiánským skupinám u nás. Hlavní sídlo má v Brně.

Skupina, jejímiž členy byli podle obžaloby nejen Ukrajinci, ale i Češi, Srb a Bělorus, se podle obžaloby pokoušela dostat do oběhu padělané dolary a eura. V některých případech byli úspěšní, jindy ale kupující falešné bankovky poznali. Pokud by se jim podařilo prodat všechny, způsobili by podle soudu škodu přes tři miliony korun.

Předseda senátu Jiří Zouhar při zdůvodnění řekl, že na předchozím rozsudku brněnského krajského soudu nenašel podstatná pochybení. Souhlasil i s právní kvalifikací: „Z tohoto pohledu neshledal odvolací soud žádné námitky, které by bylo možné nalézacímu soudu vytknout.“ To samé podle něj platilo i pro většinu udělených trestů. „Rozsudek byl z větší části potvrzen, takže si myslím, že z pohledu obžaloby můžeme s výsledkem být spokojeni, byť v části bylo naše odvolání zamítnuto,“ řekl po skončení líčení státní zástupce Roman Smělý.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Někteří z odsouzených odešli z jednací síně s vyšším trestem

Do Brna se tak vrací případ obviněné Češky Jany Veselé, která údajně o pokusu udat falešné peníze věděla a neoznámila to. Krajský soud projedná i jeden skutek Radovana Cacha a část trestné činnosti Karapetyana. Někteří z odsouzených odešli z jednací síně dokonce s vyšším trestem - především propadnutím věci. Bělorusa Petra Terechka odsouzeného na deset měsíců vězení čeká navíc vyhoštění z Česka.

Vrchní soud se dnes zabýval odvoláním v případě osmi obviněných z původně jedenáctictičlenné skupiny. Dva byli pravomocně odsouzeni už brněnským krajským soudem, dalším třem se nedostavili obhájci, a soud proto odvolání v jejich případě projedná v nejbližší době. Týká se to i šéfa organizované skupiny, Ukrajince Pavla Nikoljuka, kterému společně s Karapetyanen udělil Krajský soud v Brně trest nejvyšší, a to 13 let odnětí svobody ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Olomoucký vrchní soud potvrdil většinu původních rozsudků nad členy ukrajinské mafie za prodej padělaných peněz a další trestné činy.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24