Soud potvrdil korupci v Brně-Černovicích, úřad nabízel převod bytu za úplatek

Brno - Korupci na radnici v Brně-Černovicích potvrdil krajský soud. Dvě bývalé úřednice a dva podnikatelé nabízeli převod obecního bytu za úplatek 150 tisíc korun. Dostali podmíněné tresty. Jiří Zachrla si chtěl po smrti babičky převést její byt na sebe, ale scházely mu tři měsíce povinné lhůty pobytu. Ozval se mu však majitel realitní kanceláře Patr Blahoňovský s tím, že za 150 tisíc korun umí převod zařídit. Jenže narazil. „Šel jsem na policii a nahlásil to. Zbytek už jsme řešili s policií,“ říká Jiří Zachrla starší, otec zájemce o byt.

Policie zjistila, jakým způsobem čtveřice pracovala. Obžalovaný Válka zprostředkoval kontakt mezi obžalovanými Salavovou a Blahoňovským a Grochová reálně zajistila podmínky, aby mohlo dojít k převodu bytu, vysvětluje Martin Hrabal, soudce Městského soudu Brno. Jitka Grochová pracovala jako vedoucí bytového odboru a Mirka Salačová jako úřednice odboru. Dva muži, Petr Blahoňovský a Miroslav Válka, jsou podnikatelé v realitách.

Městský soud všem čtyřem v lednu určil podmíněné tresty na 3,5 až 4 roky. Krajský soud dnes rozsudek potvrdil. „Jsem zklamaná z výroku soudu,“ reagoval Grochová. „Myslím si, že nebylo prokázáno to, co je u tohoto trestného činu důležité. To znamená, že nikde se nehovořilo o tom, že by moji klienti měli dostat úplatek,“ uvedl Richard Novák, obhájce odsouzených Salavové, Grochové a Války.

Video Reportáž Michala Šebely
video

Reportáž Michala Šebely

Soud nevydal zákaz činnosti. Podnikatelé dále pracují v realitách

Úplatek 150 tisíc totiž zadržela policie při bleskové akci přímo při jeho předávání Petru Blahoňovskému. „Soud se v dané trestní věci opíral o důkazy, o výpovědi svědků a především o odposlechy,“ informuje státní zástupce Zdeněk Adámek.

Soud nakonec nevyhověl žádosti státního zástupce o vydání zákazu činnosti. Petr Blahoňovský a Miroslav Válka tedy dále mohou podnikat v realitách a v současnosti nezaměstnané Jitka Grochová a Mirka Salavová si mohou hledat práci ve státní či obecní správě.