ŘSD musí přepracovat dokumentaci k R49 na Valašsku

Zlín - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bude muset přepracovat dokumentaci k rychlostní silnici R49. Ministerstvo životního prostředí uznalo připomínky desítek místních občanů, obcí a nevládních organizací a vrátilo ŘSD její dokumentaci k přepracování. Nová silnice má v budoucnu vést od Hulína na Kroměřížsku napříč Zlínským krajem až ke hranici se Slovenskem. Mezi nejzávažnější nedostatky dokumentace patří chybějící průzkum zachování přirozených migračních tras volně žijících živočichů včetně velkých šelem, nekvalitně provedený biologický průzkum a nevyhodnocení všech vlivů záměru na vodní toky, zdroje pitné vody a ovzduší.

Podle Miroslava Kutala z Hnutí Duha ministerstvo mimo jiné požaduje zpracování dalších variant s více tunely mezi Pozděchovem a Lačnovem pod Vizovickými vrchy. „Dlouhý tunel pod Vizovickými vrchy by mohl alespoň částečně uchránit typickou valašskou krajinu od negativních vlivů nákladní kamionové dopravy, o kterou ve Zlínském kraji politici usilují,“ poznamenal.

ŘSD loni v září slavnostně zahájilo u Zahnašovic na Kroměřížsku stavbu prvního úseku plánované čtyřproudové silnice, která se má u Hulína dálniční křižovatkou napojit na rychlostní komunikaci R55 a dálnici D1. Stavební povolení však úspěšně napadli ekologové kvůli zásahu do území, kde žijí chránění ptáci. Vyčleněné peníze ze státního rozpočtu tak byly použity jinde.

Celkové náklady na výstavbu silnice R49 ministerstvo dopravy odhaduje na 30 miliard korun. Na léta 2010 až 2012 nejsou v uvažovaném rozpočtu dopravních staveb na výstavbu silnice R49 vyčleněny žádné peníze.