Pražská MHD dostane třetí páteřní linku – tramvaj 17

Praha – Tramvajová linka 17 se stane třetí tzv. páteřní linkou pražské městské hromadné dopravy. Její trasa spojuje Ďáblice, Kobylisy, Holešovice, Staré i Nové Město, Podolí, Braník a Modřany. Společnost Ropid, která organizuje městskou a příměstskou hromadnou dopravu v Praze, ji chce posílit zejména v úseku mezi Holešovicemi a Novým Městem a také zdůraznit význam tramvajového spojení Modřan s centrem města. Jako páteřní linky již v Praze jezdí tramvaje 9 a 22.

Po zařazení linky 17 mezi páteřní linky bude na polovinu zkrácen interval v úseku Výstaviště – Jiráskovo náměstí (tj. na čtyři minuty ve špičkách) a ke zkrácení intervalů dojde také na modřanské trati. Ropid ovšem upozornil, že v méně vytížených částech trasy linky 17 bude tato naopak oslabena.

„Změna vychází z vyhodnocení komplexního přepravního průzkumu, který proběhl na jaře loňského roku. Cílem je nejen posílit žádaný přepravní vztah, ale i vytvořit alternativu vytížené lince C metra zejména pro spojení z jižní části metropole do okolí Národního divadla, Staroměstské a Strossmayerova náměstí,“ vysvětluje Pavel Procházka, pověřený řízením organizace Ropid.

Při porovnání toho, jak dlouho trvá cesta z Modřan, Lhotky nebo Novodvorské do centra metropole, se podle Drápala jako nejvýhodnější jeví právě použití tramvaje. „Zkrácením intervalů na polovinu chceme přilákat na trasu linky 17 nové cestující, a odlehčit tak přetíženým přestupním stanicím metra v centru,“ doplnil mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Ropid zařadil linku 17 mezi páteřní především proto, že na několika úsecích jede po trati, která je zcela oddělena od silnice (Hercovka – Nádraží Holešovice a Přístaviště–Levského). Zároveň spojuje místa, mezi nimiž je sice možné jezdit metrem, avšak s přestupy.