Soud zrušil územní plán Břeclavska se spornou R52 do Vídně

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil územní plán Břeclavska, jehož nejspornější částí je trasa silnice R52 mezi Brnem a Vídní. Potvrdil to mluvčí soudu František Emmert. Soud ještě nezveřejnil odůvodnění, ve čtvrtek podle Emmerta vydá tiskovou zprávu. Silnice R52 má spojit Brno s Vídní a patří ke kontroverzním dopravním stavbám. Spory se vedou především o to, zda rozšířit silnici I/52 z Brna do Mikulova, nebo využít dálnici D2 z Brna do Břeclavi a odtud postavit přípojku na státní hranice. Variantu přes Břeclav dlouhodobě prosazují ekologové, kteří se bojí poškození přírody u novomlýnských nádrží a chráněné krajinné oblasti Pálava.

Územní plán Břeclavska, který soud zrušil s platností ode dneška, schválilo zastupitelstvo Jihomoravského kraje v listopadu 2006. Návrh na zrušení podaly obce Bavory a Dolní Dunajovice a několik fyzických osob. NSS projednávání plánu dvakrát přerušil, jednou o problému rozhodoval i Ústavní soud.

Na vyjádření Nejvyššího správního soudu čekala Evropská komise, která již dříve postup českých úřadů při schvalování územního plánu Břeclavska kritizovala. Do vyjasnění celé věci na soudní úrovni proto odmítla spoluúčast evropských peněz na projektu. Rakouská vláda letos v létě avizovala, že svou část rychlostní silnice dokončí podle plánu i přes dopady krize a škrty v rozpočtu.