V České Třebové přijedou autobusy na zavolání

Česká Třebová (Orlickoústecko) - V České Třebové připravují pro cestující zatím nevídanou formu místní hromadné dopravy. Se společností Audis Bus dojednávají dopravu malými a středními autobusy, které si může kdokoliv telefonicky přivolat, informovalo o tom dnešní Právo v příloze pro východní Čechy. Doprava by měla být experimentálně spuštěna v průběhu příštího roku po otevření supermoderního dopravního terminálu, který se staví u nádraží v České Třebové.

„Na začátku příštího roku budeme distribuovat do všech domácností do stránek letáček, vlastně dotazník, podle kterého budou stanoveny dopravní okruhy a frekvence jízd dvou zatím menších autobusů,“ řekl listu starosta České Třebové Jaroslav Zedník (nezávislý).

Autobusy by měly vyjíždět nejen v určených termínech a po určených trasách, ale i na zavolání. Jedinou podmínkou je zavolat na dispečink přepravní firmy 20 minut dopředu. Dispečer řidiči stanoví trasu, na které naloží cestující, což je podle starosty podstatně efektivnější než pravidelné linky, které často jezdí skoro prázdné. Nepůjde o klasickou městskou autobusovou dopravu. Do systému budou zapojeny i okolní obce a města. „Zájem zatím projevily Svitavy, velký zájem má Lanškroun, Ústí nad Orlicí s námi zatím spolupracovat nechce,“ řekl Zedník.

O penězích se zatím českotřebovští radní bavit nechtějí, přestože se město dotaci na tuto dopravu zřejmě nevyhne. Zvlášť když starosta Zedník uvažuje o základní ceně jízdného pouhých 10 až 12 korun. Vedení města doufá, že se k financování sdruží zájemci z řad velkých zaměstnavatelů, například výrobce radiátorů Korado nebo Metrans, který staví v Třebové největší logistické centrum v Česku.

Podle Zedníka by měli být do konce února známé představy občanů a s dopravcem je potom vyhodnotí. Tento druh dopravy plánují spustit bezprostředně po otevření multifunkčního dopravního terminálu na dnešním Bezručově náměstí.