Falešné výpisy Bušinových hovorů vyrobil policista

Praha - Falešné výpisy bývalého investičního náměstka středočeských nemocnic Filipa Bušiny vyrobil pravděpodobně aktivní policista. Podle dnešního Práva to zjistila policejní inspekce, ví také, z jakého byl oddělení. Nezjistila ale konkrétní jméno, a proto celý případ odložila s tím, že se nepodařilo najít pachatele. Informace deníku o závěrech inspekce potvrdila šéfka státního zastupitelství z Prahy 1 Šárka Pokorná. Dozorový žalobce navíc údajně s rozhodnutím vyšetřovatelů souhlasí, a kauza tak bude pravomocně odložena. Stejné závěry se dověděl i Bušina, který v případu vystupuje jako poškozený. Sám je přitom od června obviněn z daňových úniků za nejméně 300 milionů korun.

Inspekce případ šetřila od srpna, kdy zjistila, že kdosi neznámý nabízel po Praze novinářům a dalším lidem za peníze údajné výpisy z Bušinových hovorů. „Inspekce připustila, že ten únik byl plánovaný a že to provedl někdo od policie, přímo z toho příslušného oddělení kriminálky Praha 1,“ uvedl Bušina.

Podle něj inspekce zjistila, že výpisy byly převzaty z jiného případu. Zároveň mi řekli, že v této věci vyšetřovali jednoho policistu, pod jehož přístupovými kódy mělo na počítači dojít k obměně a výtisku těchto materiálů, na nichž už se objevilo mé i další čísla známých osob, dodal.

Právo píše, že podezřelý policista měl podle vyšetřovatelů na dobu, kdy někdo výpisy padělal, alibi, nebyl totiž v práci ani v republice. Bušina míní, že celá akce neznámého policisty měla zkompromitovat jak jeho samotného, tak poškodit ČSSD.

Ve výpisech byl kontakt na Ratha, Paroubka či Snítilého

V padělaných výpisech se totiž kromě Bušinova telefonního čísla objevil kontakt na někdejšího nadřízeného, středočeského hejtmana Davida Ratha, ale i šéfa ČSSD Jiřího Paroubka či nezařazeného poslance Evžena Snítilého, který byl dříve členem sociální demokracie. Bušina doplnil, že ve falešných výpisech se našla také čísla tří pražských advokátů. „Přitom já ty lidi vůbec neznám a určitě sem si s nimi nevolal, takže je to absolutní nesmysl,“ tvrdí Bušina.